Hledej:
iReferáty.cz je internetová databáze referátů. Referáty, seminární práce, životopisy a čtenářský deník pro střední a základní školy.

Obsluhoval jsem anglického krále

Zařazeno: iReferaty.cz > Čtenářský deník > Obsluhoval jsem anglického krále
 
Název díla: Obsluhoval jsem anglického krále
Datum vložení: 21.9.2013
Referát vložil: jajad

 

squareVClanku:
id='square-ir'
DĚJ
Mladý Jan Dítě je zaměstnán jak pikolík v hotelu Praha, kde je schopný si jako prodavač párků vydělat dost peněz i na návštěvu tamního nevěstince U Rajských.
Jeho profesní dráha dále směřuje do luxusního hotelu Tichota, kde je přijat na doporučení jednoho cestovatele, který hotel Praha často navštěvoval a Dítěte si oblíbil. Po nedorozumění dostává výpověď a na doporučení téhož člověka se dostává do pražského hotelu Paříž. Tráví zde nějaký čas a velmi se zlepšuje, pracuje pod vrchním, který obsluhoval anglického krále. Jemu se poštěstí v hotelu obsluhovat samotného habešského císaře.
Potkává Lízu, Němku tělem i duší a sblíží se s ní. V hotelu ho nejdříve jako kolaboranta odsoudili a pak i vyhodili. Dítě v té době s němci v podstatě sympatizuje. Znovu dařit s emu začíná až ve chvíli, kdy němci obsadí Prahu a on se znovu setkává s Lízou. Vezmou se a Líza se s ním chytá zplodit řádného árijského potomka. Vše se mu začíná zvolna protivit a začíná zpět obracet ke svému národu, cítí se vinen za to, že je český národ v těžkých dobách a on se schovává za německou ženu. Pracuje v malém horském hotýlku pro těhotné Němky (program zrození čisté německé rasy). Nedlouho potom se Líze narodí mentálně zaostalý syn Siegfried.
Válka končí, Líza zahynula při požáru hotýlku, který se vzhledem k potřebám Němců přeměnil na sanatorium pro válečné invalidy. Jediné, co mu po Líze zbylo byla sbírka drahocenných známek, které Líza ukradla perzekuovaným Židům z celé Evropy. Svého syna umísťuje do ústav (spolek pro pomalé děti) a sám si za známky kupuje lom, kde vybuduje luxusní hotel. Snaží se tím vyrovnat všem hoteliérům, chce být milionář jako oni, přesto jimi není přijat – byl zbohatlík, své bohatství si nevybudoval sám.
Přichází státní převrat a Dítě si hotel sám nechá zabavit, aby byl mezi milionáři, byť třeba ve vězení, které vězením ale vlastně ani není (mají se velice dobře). Ale ani tady není milionáři přijat. Po uzavření tohoto vězení dává přednost lesní brigádě v pohraničí před věznicí na Pankráci. Dostává se do opuštěné samotě, kde kácí stromy na housle, následně přijímá práci cestáře (taktéž na samotě). Smysl života nachází v prostém životě, kdy přes den pracuje a přes den píše své paměti.
HLAVNÍ POSTAVY
 Jan Dítě = v této knize se vyvíjí, děj začíná v době kdy je mladým mužem bez zkušeností, je plný iluzí a energie k životu. Na konci příběhu nachází smysl života v málu, v prosté životu. Pod neutrálního postoje se přes nacionální vrací k vlasteneckému pohledu na svět.
 Líza = Němka, žena hlavního hrdiny, nacionalistický pohled na svět
 Vrchní Skřivánek = vrchní v hotelu Paříž, obsluhoval anglického krále, vlastenec (za své názory a výrazně protiněmecké chování byl zatčen gestapem)
STRUKTURA
 Funkční styl – umělecký
 Literární druh – epika
 Literární žánr – próza
o Novela, vývojový román
o Celkem 5 kapitol = na začátku a na konci každé z nich se opakuje stejná věta (s případnými malými obměnami)
o Dlouhé věty, plynutí myšlenek, v jedné větě přechází jedna myšlenka plynule v druhou (vliv surrealismu)
o Jazyk je kultivovaný, obecná čeština
o Symbol cesty (Hrabal se zajímal o taoismus = východní filozofie; život je cesta)
BOHUMIL HRABAL 1914 – 1997
 Prozaik, básník, scénárista
 Vystudoval práva
 Vystřídal mnoho zaměstnání = výpravčí, pojišťovací agent, obchodní cestující, balič starého papíru, pracovník pivovaru…
 Trávil čas v Kérsku
 70.léta = normalizace (období temna)  samizdat
 Díla:
o Perlička na dně
o Pábitelé
o Ostře sledované vlaky
o Městečko u vody (vzpomínková trilogie)
 Postřižiny
 Krasosmutnění
 Harlekýnovy milióny
o Slavnosti sněženek
o Obsluhoval jsem anglického krále

Životopis spisovatele: Bohumil Hrabal
Hodnocení: (hodnotilo 3 čtenáři)

Ohodnoť tento referát:

(špatný)
(horší)
(průměrný)
(lepší)
(dobrý)   Referáty na stejné téma:
Obsluhoval jsem anglického krále Hrabal, Bohumil 299 slov
Obsluhoval jsem anglického krále Hrabal, Bohumil 538 slov
Obsluhoval jsem anglického krále Hrabal, Bohumil 1337 slov
Obsluhoval jsem anglického krále Hrabal, Bohumil 579 slov
 
 


 
 
Referáty | Čtenářský deník | Životopisy |
Zásady zpracování cookies

© provozovatelem jsou iReferaty.cz (Progsol s.r.o.). Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.
Referáty jsou dílem dobrovolných přispivatelů (z části anonymních). Obsah a kvalita děl je rozdílná a závislá na autorovi. Spolupracujeme s Learniv.com. Zveřejňování referátů odpovídá smluvním podmínkám. Kontakt: info@ireferaty.cz
Naši partneři: WarThunder.info | Calorie-Charts.info