Hledej:
iReferáty.cz je internetová databáze referátů. Referáty, seminární práce, životopisy a čtenářský deník pro střední a základní školy.

Epos o Gilgamešovi

Zařazeno: iReferaty.cz > Čtenářský deník > Epos o Gilgamešovi
 
Autor: neznámý
Název díla: Epos o Gilgamešovi
Datum vložení: 21.9.2013

 

squareVClanku:
id='square-ir'

DĚJ

1. tabulka - Gilgameš, vládce Uruku tyranizuje své poddané (přehnané stavební plány, obtěžuje urucké ženy). Lidé si stěžují bohům, ti se rozhodnou stvořit divokého člověka Enkidua a poslat ho na zem, aby zbavil Uruk útlaku. Enkidu je stvořen z hlíny bohyní Aruru. V této tabulce jsou zaznamenáni i Gilgamešovi sny - jeho rádci je vyloží tak, že mu přijde silný partner.
2. tabulka - Enkidu žije v horách s divokou zvěří, ničí lovcům pasti. Lovci si stěžují Gilgamešovi, ten jim poradí, aby přivedli k napajedlu krásnou nevěstku, která Enkidua svede a pak ho i zcivilizuje. Nevěstka vede Enkidua do Uruku, kde se setkává s Gilgamešem. Utkají se spolu v boji, zjistí, že jejich síly jsou vyrovnané a následně se spřátelí. Krátce na to se rozhodnou podniknout výpravu proti Chuvavovi .
3. tabulka - Gilgamešovi rádci radí Gilgamešovi ohledně jeho cesty, jeho matka - bohyně Ninsun mu také radí a pak obětuje bohovi Šamašovi.
4. tabulka - Gilgameš a Enkidu jsou už na cestě do cedrového lesa (není dáno kde leží), na konci má Gilgameš sny - Enkidu je vykládá tak, že výprava bude úspěšná
5. tabulka - Gilgameš a Enkidu dojdou až k cedrovému lesu, začnou kácet cedr. Dorazí Chuvava, posmívá se jim, pak je chce zabít. Gilgameš se modlí k Šamašovi, ten ho vyslechne - sešle na Chuvavu vítr, který mu znemožní pohyb. Gilgameš chce Chuvavu ušetřit, nakonec dá na slova Enkidua a zabije ho.
6. tabulka - Gilgameš je i s Enkiduem zpátky v Uruku, do Gilgameše se zamiluje Ištara, ten ji dost neuctivě odmítne (poukazuje na její bývalé milence, které zapudila). Ištar se naštve, donutí svého otce boha Ana, aby jí půjčil nebeského býka, kterého sešle na Gilgameše. Býk začne pustošit okolí Uruku, Gilgameš a Enkidu ho zabijí, vyříznou mu srdce a věnují ho ho Šamašovi. Vidí to Ištar, vyhrožuje Gilgamešovi pomstou, Enkidu po ní hodí kýtu nebeského býka, pak Ištar zmizí.
7. tabulka - Ištar si stěžuje na radě bohů, požaduje potrestání činů (zabití nebeského býka, hození kýty), chce jednoho z nich nechat zemřít, bohové se rozhodnou pro Enkidua, Gilgamešovi se o tom zdá, Enkidu onemocní, zdá se mu o smrti a o cestě do podsvětí.
8. tabulka - Gilgameš nad nemocným Enkiduem vyjmenovává, kdo všechno pro něj bude truchlit, Enkidu se na chvíli probere a lituje, že nemůže umřít smrtí válečníka, pak zase usíná. Během doby, kdy Gilgameš na Enkidua mluví, Enkidu umírá. Gilgameš vykřikne na celý svět. Truchlí pro něj, konají se smuteční obřady a příprava na pohřeb.
9. tabulka - Gilgameš dostává strach ze smrti, má pocit, že je vše marné. Pološílený bloudí po zemi, nakonec se rozhodne jít za Uta-napištim , aby mu prozradil tajemství nesmrtelnosti. Ten ho posílá k hoře Matu, k její bráně, kterou střeží škorpioni-lidé. Ti ho nakonec pustí dále. Posílají ho tmavou chodbou přes močály do krásné zahrady plné záře, se stromy z drahokamů, plodících ovoce.
10. tabulka - Gilgameš v zahradě potkává Siduri, šenkýřku bohů (ta se ho nejdřív bojí = je oblečen do lví kůže a od Enkiduovy smrti se nemyl). Gilgameš jí vysvětlí svůj vzhled, řekne, že chce za Uta-napištim. Siduri odporuje, že tu není přívoz, že řeku překročil jen Šamaš . Gilgameš přesvědčí Uršanabiho, aby to převezl, Uta-napišti se Gilgameše ptá na jeho vzhled
11. tabulka - Gilgameš se Uta-napišti ptá, jak je možné, není nesmrtelný stejně jako U., když jsou oba ze 2/3 bozi. Uta-napišti mu vypráví příběh o potopě: bohové se rozhodnou na lidstvo seslat potopu, Ea mu to prozradí, pošle mu poselství -po rákosové chýši-. Uta-napišti podle přesného popisu sestaví loď, na kterou vezme všechny své příbuzné, zvířata i majetek. Celou zemi zalije voda a vytvoří jeden velký močál. Uta-napišti vypustí holubici, vlašťovku a havrana - když se havran nevrátí, ví, že voda opadla; Enlil je pak udělal jeho i jeho ženu nesmrtelnými. Aby byl Gilgameš nesmrtelný, musí splnit zkoušku nesmrtelnosti - 6 dní a 7 nocí nespat, ale Gilgameš usne v podstatě hned. Uta-napišti mu říká, že je ještě jedna možnost - na dně moře roste květina omlazení. Gilgamešovi se podaří získat ji, ale na zpáteční cestě mu ji sežere had. Gilgameš nakonec pochopí, že cílem není nesmrtelnost; chlubí se Uta-napištimu hradbami kolem Uruku.
12. tabulka - k eposu přidána až později, nezapadá do dějové linie - vystupuje zde živý Enkidu (zemřel v 7. tabulce); Gilgameš vytvořil dva předměty (hůlku a obruč), po stížnostech uruckých žen obě spadnou do podsvětí. Enkidu se pro ne vydává do podsvětí, ale poruší zákony podsvětí (neuposlechne Gilgamešovi rady) a musí v podsvětí zůstat. Gilgameš prosí bohy, ti Enkidua nakonec pustí, vypráví Gilgamešovi o podsvětí.

HLAVNÍ HRDINA

Gilgameš, mezopotamský král z města Uruku. Gilgameš vykonává mnoho činů (hradby, bitva s Enkiduem, zabití nebeského býka), hledá nesmrtelnost, nakonec zjišťuje, že nemůže dosáhnout nesmrtelnosti, ale může přežít v paměti lidí tím, co dokázal (=hradby-). Gilgameš je statečný, udatný bojovník, ryzí přítel. Je ze 2/3 bůh, z 1/3 člověk - podobá se bohu, ale má lidské vlastnosti (=není dokonalý).

STRUKTURA

 • - Funkční styl - umělecký
  - Literární druh - lyricko-epický; epika převládá
  - Literární žánr - epos
  - Ve verších
  - Časté opakování řádků, veršů i celých odstavců
  - 12 částí; 12 nesouvisí dějově
  - Dílo hodně poničeno, zachováno na částích desek, sestaveno z více různých verzí pro doplnění

Delší referát: Epos o Gilgamešovi


Hodnocení: (hodnotilo 10 čtenářů)

Ohodnoť tento referát:

(špatný)
(horší)
(průměrný)
(lepší)
(dobrý)   Referáty na stejné téma:
Epos o Gilgamešovi Neznámý 830 slov
Epos o Gilgamešovi Autor neznámý 396 slov
Epos o Gilgamešovi Anonym 1450 slov
 
 


 
 
Referáty | Čtenářský deník | Životopisy |
Zásady zpracování cookies

© provozovatelem jsou iReferaty.cz (Progsol s.r.o.). Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.
Referáty jsou dílem dobrovolných přispivatelů (z části anonymních). Obsah a kvalita děl je rozdílná a závislá na autorovi. Spolupracujeme s Learniv.com. Zveřejňování referátů odpovídá smluvním podmínkám. Kontakt: info@ireferaty.cz
Naši partneři: WarThunder.info | Calorie-Charts.info