Hledej:
iReferáty.cz je internetová databáze referátů. Referáty, seminární práce, životopisy a čtenářský deník pro střední a základní školy.

Staré pověsti české

Zařazeno: iReferaty.cz > Čtenářský deník > Staré pověsti české
 
Název díla: Staré pověsti české
Datum vložení: 20.11.2013

 

squareVClanku:
id='square-ir'
Státní pedagogické nakladatelství Praha
Ilustrace Mikoláš Aleš

O Krokovi a jeho dcerách
Obsah: Po smrti Čecha si zvolil lid novým vojvodou Kroka. Krok byl moudrý, spravedlivý, všem poradil a uměl rozmlouvat s duchy. Duchové mu poradili, aby si postavil nové sídlo. Hrad pojmenoval Vyšehrad. Žil tam se svými třemi dcerami. Jmenovaly se Kazi, Teta a Libuše. po smrti Kroka si Kazi, která znala byliny, dala postavit hrad Kazín. Teta znala božstva a sídlila na hradě Tetín. Moudrá Libuše žila na Libušíně. A po smrti otce ji lid zvolil panovnicí a sídlila na Vyšehradě.

O Bivojovi
Obsah: Na Vyšehradě vládla kněžna Libuše. Když byla u ní na návštěvě její sestra Kazi, přinesl Bivoj na zádech živého kance. Tam ho zabil. Za tento čin byl odměněn. Zlíbil se Kazi a oženil se s ní.

O Libuši
Obsah: Kněžna Libuše řešila spory mezi lidmi. Jendou soudila dva sousedy, starší bral pole a meze mladšímu. Libuše rozhodla ve prospěch mladšího. Starší muž se rozzlobil a chtěl, aby je rozsoudil muž. Nechtěl, aby vládla žena. Libuše poslala vladyky, ať najdou nového vojvodu. Řekla, že se jmenuje Přemysl a oře pole se dvěma voly.

O Přemyslovi
Obsah: Vladykové našli muže, kterého Libuše poslala hledat. Oral pole s pluhem, který táhli dva voli. Požádali ho, aby se stal knížetem. Přemysl souhlasil a tak se vydali na Vyšehrad. Tam čekala Libuše, která si Přemysla vzala za muže. Odté doby vládl muž.
Hodnocení: Tato kniha se mi četla docela dobře. Je poučná, protože jsou v ní popsány české dějiny.

(Vím, není to nic moc, ale byla sem v 6. třídě a dostala jsem podtrženou jedničku. Doufám že jsem vám pomohla :D )Životopis spisovatele: Jirásek Alois
Hodnocení: (hodnotilo 22 čtenářů)

Ohodnoť tento referát:

(špatný)
(horší)
(průměrný)
(lepší)
(dobrý)   Referáty na stejné téma:
Staré pověsti české Jirásek, Alois 632 slov
Staré pověsti české Jirásek, Alois 1871 slov
Staré pověsti české Jirásek, Alois 1353 slov
Staré pověsti české Jirásek, Alois 548 slov
Staré Pověsti České Jirásek, Alois 1234 slov
Staré pověsti české Jirásek, Alois 97 slov
Staré pověsti české Jirásek, Alois 1871 slov
Staré Pověsti České Jirásek, Alois 222 slov
Staré pověsti české Jirásek, Alois 503 slov
 
 


 
 
Referáty | Čtenářský deník | Životopisy |
Zásady zpracování cookies

© provozovatelem jsou iReferaty.cz (Progsol s.r.o.). Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.
Referáty jsou dílem dobrovolných přispivatelů (z části anonymních). Obsah a kvalita děl je rozdílná a závislá na autorovi. Spolupracujeme s Learniv.com. Zveřejňování referátů odpovídá smluvním podmínkám. Kontakt: info@ireferaty.cz
Naši partneři: WarThunder.info | Calorie-Charts.info