Hledej:
iReferáty.cz je internetová databáze referátů. Referáty, seminární práce, životopisy a čtenářský deník pro střední a základní školy.

Bajky

Zařazeno: iReferaty.cz > Čtenářský deník > Bajky
 
Autor: Ezop
Název díla: Bajky
Datum vložení: 22.2.2005

 

squareVClanku:
id='square-ir'
Téma: Bajky

1.) EZOP (AISIPOS) – žil v 6. století před naším letopočtem v Řecku. Je pokládán za prvního vypravěče a tvůrce bajek. Jeho bajky inspirovaly mnoho následovníků k pokračování této tvorby.
Většina bajek se odehrává ve světě zvířat, která jsou nadána lidskými vlastnostmi. V daných situacích bajky obsahují příklady a kritiku sociálních jevů v lidské společnosti a vyvozují z nich ponaučení.

Vybral jsem z České čítanky na Internetu jeho bajku:

Pes a kus masa.
Pes s kusem masa v tlamě běžel přes potok a uviděl plavat podobný kus masa. Chtěl se ho zmocnit, ale jak otevřel tlamu, upustil maso z tlamy. To mu uplavalo a druhý kus masa také.
Tak jisté za nejisté ztratil.


2.) JEAN de la FONTAINE – žil v letech 1631 až 1668 ve Francii. Je považován za největšího mistra verše Francie v 17. století. Čerpal z Ezopových bajek a z děl Boccacia, Ariosta a Neveleta. Napsal celkem 12 knih bajek.
Jeho bajky jsou zveršované. Dobírá si v nich marnivost Francouzů, satirou jim nastavuje zrcadlo a poučení.
Kniha „Bajky“, vydaná v překladu Gustava Francla r.1959 v Praze Státním nakladatelstvím krásné literatury, hudby a umění v edici Nesmrtelní, obsahuje všech 12 knih.

Z uvedené knihy jsem vybral 2 bajky:

O slepici, která snášela zlatá vejce
Jeden muž měl slepici, co snášela zlatá vejce. Věřil, že má v sobě poklad a proto ji zabil. Žádný poklad v ní ale nenašel a tak se sám oloupil.
Kdo chce rychle zbohatnout, ztrácí i to, co dosud měl.

Liška a čáp
Kmotra liška pozvala čápa na hostinu a doufala, že jí to oplatí. Že byla lakotná, dala mu polévku v misce, aby ji dlouhým zobákem nemohl jíst. Čáp ji pak také pozval a když liška ucítila maso, těšila se na něj. Bylo však prostřeno v lahvích s úzkým hrdlem. Tak čáp potrestal lišku za její lakotu.
Každý se jednou spálí.


3.) Ivan Andrejevič Krylov – žil v létech 1769 až 1844 v ruském Petrohradu. Pracoval jako berní úředník a později jako knihovník. Psal parodie na současnost, veršované bajky, prózu, libreta i divadelní hry. Jeho dílo je obsáhlé, ale nejvíce známé jsou jeho bajky.
Kniha „Bajky“, vydaná Lidovým nakladatelstvím v Praze r. 1973 v překladu Hany Vrbové, obsahuje asi polovinu autorových veršovaných bajek.

Vybral jsem odtud následující bajku:

Chodci a psi
Dva chodci jdou ulicí a debatují. Uvidí je z poza plotu pes a začne štěkat, po chvíli štěkají psi z celé ulice. Jeden z chodců chce po nich hodit kamenem, ale druhý jej varuje, že by tím psy rozdráždil. Nechali je vyštěkat a když se vzdálili, psi štěkat přestali.
Nedej se odradit, když děláš dobrou věc, že kolem vyje rozběsněná smečka. Kdo moudrý je, ten křik a závist přečká a pomlouvači zmlknou nakonec.


Tomáš Drbota, VI. B, listopad 2005Životopis spisovatele: Ezop
Hodnocení: (hodnotilo 344 čtenářů)

Ohodnoť tento referát:

(špatný)
(horší)
(průměrný)
(lepší)
(dobrý)   Referáty na stejné téma:
Bajky Fontaine, Jean de La 215 slov
Bajky Krylov, Ivan Andrejevič 198 slov
Bajky Ezop 468 slov
 
 


 
 
Referáty | Čtenářský deník | Životopisy |
Zásady zpracování cookies

© provozovatelem jsou iReferaty.cz (Progsol s.r.o.). Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.
Referáty jsou dílem dobrovolných přispivatelů (z části anonymních). Obsah a kvalita děl je rozdílná a závislá na autorovi. Spolupracujeme s Learniv.com. Zveřejňování referátů odpovídá smluvním podmínkám. Kontakt: info@ireferaty.cz
Naši partneři: WarThunder.info | Calorie-Charts.info