Hledej:
iReferáty.cz je internetová databáze referátů. Referáty, seminární práce, životopisy a čtenářský deník pro střední a základní školy.

Němcová Božena

Zařazeno: iReferaty.cz > Životopisy > Němcová Božena
 
Osobnost: Němcová Božena
Datum vložení: 13.5.2008

 

squareVClanku:
id='square-ir'
Božena Němcová
( 1820 – 1862 )
Narodila se ve Vídni jako dcera české služky Terezy Novotné a panského kočího Johanna Pinkla (Němce). Rodiče byli ve službách vévodkyně Kateřiny Zaháňské. Dětství prožila Převážně v Ratibořicích u České Skalice na panství Zaháňské. Velký vliv na malou Barunku (dívčí jméno Boženy Němcové znělo Barbora Panklová) měla její babička, tkadlena z Náchodska, Magdaléna Novotná, která u Panklových pobývala pět let. V 17 letech se na nátlak své matky provdala za věkově staršího úředníka finanční stráže Josefa Němce, který byl pro své vlastenecké smyšlení často překládán z místa na místo. Manželství však nebylo šťastné. Josef Němec byl o řadu let starší, byl výbušný, drsný muž a neměl pochopení pro sny a přání své krásné ženy. Z manželství se narodily 4 děti. Němcovou zásluhou byla Němcová přivedena k národnímu uvědomění. Roku 1842 se rodina přestěhovala do Prahy, kde se Němcová sbližuje s pražskou vlasteneckou inteligencí- J.K.Tylem, K.J.Erbenem, F.L.Čekalovským, K.H.Borovským, K.Světlou, básníkem B.Nebeským, atd. Přes všechny potíže se Němcová s pomocí přátel vzdělávala, zejména četbou, a své naděje upínala čím dál více především k vlastním literárním pokusům. V Chodsku napsala své první národopisné studie a články. Po roce 1848 byl Josef Němec pronásledován rakouskými úřady, neboť kandidoval na poslance a rovněž literární činnost jeho ženy vzbudila nelibost jeho nadřízených. Rodina byla pod policejním dohledem, Josef Němec byl překládán, sloužil dokonce na Slovensku a v Uhrách. Nakonec byl zbaven služby. Hmotná situace rodiny a vztahy mezi manželi se v 50. letech dále zhoršovaly. K problémům přibyla spisovatelčina nemoc, rozchod s manželem a dovršením neštěstí byla smrt milovaného syna Hynka nadaného malíře. V letech 1851-1853 navštívila Němcová třikrát Slovensko, kde se léčila a svou propagací myšlenky slovanské vzájemnosti se zasloužila o sblížení obou národů. Němcová, tehdy pod stálým dohledem tajné policie, byla často nucena doprošovat se pomocí u přátel, mnozí se ale od ní odvrátili. V této době vzniká její nejvýznamnější a nejrozsáhlejší dílo BABIČKA. Ani její vydání neznamenalo obrat v autorčiných osudech. Roku 1861 odjíždí do Litomyšle, aby dohlédla u nakladatele Augusty na vydávání svých děl. Umírající a bez prostředků, zklamanou úrovní vydáváním spisů, ji odváží manžel do Prahy. V Praze také 21. ledna 1862 zcela vyčerpána umírá. Je pochována na vyšehradském hřbitově. Mezi její díla patří Obrazy ze života- Obrazy z okolí domažlického, Obrázek vesnický, Selská politika, Hospodyně, na slovíčko, Básně- Slavné ráno, Ženám českým, Pověsti legendy- Národní báchorky a pověsti, Pohádky- Slovenské pohádky a pověsti, Próza- Pohorská vesnice, V zámku a podzámčí, Povídkové obrazy venkovského a maloměstského života- Babička, Pomněnka šlechetné duše, Baruška, Rozárka, Karla, Divá Bára, Chudí lidé, Chýše pod horami, Dobrý člověk, Pan učitel.
František Halas napsal básnickou sbírku Naše Paní Božena Němcová - úryvek o její svatbě:
"Barunka panence ještě šeptá,
na vřetena stromů se slunce navíjí,
děvčátka se nikdo neptá,
a tak vdali ji."

Hodnocení: (hodnotilo 84 čtenářů)

Ohodnoť tento referát:

(špatný)
(horší)
(průměrný)
(lepší)
(dobrý)   Referáty na stejné téma:
Němcová Božena Němcová, Božena 1116 slov
Němcová Božena Němcová, Božena 119 slov
Němcová Božena Němcová, Božena 181 slov
Němcová Božena Němcová, Božena 415 slov
Němcová Božena Němcová, Božena 561 slov
Němcová Božena Němcová, Božena 698 slov
Němcová Božena Němcová, Božena 1282 slov
 
 


 
 
Referáty | Čtenářský deník | Životopisy |
Zásady zpracování cookies

© provozovatelem jsou iReferaty.cz (Progsol s.r.o.). Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.
Referáty jsou dílem dobrovolných přispivatelů (z části anonymních). Obsah a kvalita děl je rozdílná a závislá na autorovi. Spolupracujeme s Learniv.com. Zveřejňování referátů odpovídá smluvním podmínkám. Kontakt: info@ireferaty.cz
Naši partneři: WarThunder.info | Calorie-Charts.info