Hledej:
iReferáty.cz je internetová databáze referátů. Referáty, seminární práce, životopisy a čtenářský deník pro střední a základní školy.

Němcová Božena

Zařazeno: iReferaty.cz > Životopisy > Němcová Božena
 
Osobnost: Němcová Božena
Datum vložení: 3.6.2008

 

squareVClanku:
id='square-ir'
Božena Němcová

Příjmení Panklová získala, až když si její matku Terezii Novotnou v létě roku 1820 vzal Johann Pankl. Roku 1821 se Panklovi přestěhovali do Ratibořic, kam se za nimi přistěhovala i její babička – Magdaléna Novotná (1825), která malou Barunku velmi ovlivnila; v dospělosti si babičku velmi zidealizovala.

Od roku 1826 navštěvovala školu ve Chvalkovicích a od r. 1830 v České Skalici.

Roku 1837 jí rodiče našli ženicha – Josefa Němce (1805–1879) a ještě téhož roku se vzali. Josef Němec pracoval jako komisař finanční stráže (celník). Jeho nadřízeným se nelíbila jeho vlastenecká činnost, byl proto často překládán a rodina se s ním stěhovala. Manželství nebylo šťastné, Josef Němec měl hrubou a panovačnou povahu.

Roku 1840 se léčila u doktora J. Čejky, se kterým se spřátelila a který ji seznámil s tehdejšími vlastenecky smýšlejícími spisovateli. O rok později (1841) se přestěhovala do Prahy. Zde pod vlivem Václava Bolemíra Nebeského a Karla Jaromíra Erbena začala psát česky. Roku 1843 se s mužem odstěhovali do Domažlic, kde působila jako prakticky první národní buditel. Roku 1847 se opět stěhují z Domažlic. Roku 1848 je Josef Němec obviněn ze spiknutí, dochází k nucenému stěhování z místa na místo a v roce 1850 je Josef Němec přeložen do Uher; Božena Němcová se se čtyřmi dětmi stěhuje do Prahy, kde okamžitě navazuje styky s literárně činnými vlastenci. Roku 1852 jela za manželem do Uher a při tom navštívila Slovensko. V následujících letech podnikla do Uher ještě dalších několik cest.

Roku 1853 byl Josef Němec odvolán z funkce, nejprve mu byl snížen plat na polovinu, později mu byl plat zastaven úplně. Josef Němec se proto ocitl bez práce a Božena Němcová hledala pomoc u známých v Praze, avšak často neúspěšně. Právě v této době napsala Babičku.

Seznámila se s vydavatelem Moravských novin Františkem Kácelem, který její díla vydává, a se sestrami Rottovými (Karolína Světlá a Sofie Podlipská).

Roku 1853 zemřel její syn Hynek, po jeho smrti pokračovaly neshody s manželem. Josef Němec podal dokonce návrh na rozvod, který později stáhl.

V této době se Němcová sblížila s májovci. Jinak se Božena Němcová stáhla do ústraní, objevila se pouze na pohřbu Karla Havlíčka Borovského (1856), kterému na rakev položila trnovou korunu.

Na podzim 1861 Němcová opouští manžela a odchází do Litomyšle, kde se pokouší živit prací pro nakladatele Augustu. V té době je ale již vážně nemocná a finanční nouze ji donutí k návratu do Prahy k manželovi. Krátce na to umírá.

Božena Němcová prožila celý život v ponižující chudobě a často i v hladu. Korespondence ukazuje, že byla nucena vytrvale žádat o pomoc v českých vlasteneckých kruzích. Neúčinnost této pomoci kontrastuje s velkolepým pohřbem, který jí vlastenci uspořádali a s posmrtnou slávou, které se jí dostalo. Pohřbena je na Vyšehradě.

Někteří autoři literatury faktu vyslovili hypotézu, že Božena Němcová byla nemanželskou dcerou kněžny Kateřiny Zaháňské, nebo její sestry Dorethey. Pro tuto hypotézu svědčí nejen vnější podoba, a nezvykle dobrý vztah Kateřiny Zaháňské k Boženě Němcové ale i zdánlivě vyšší věk Boženy Němcové (uvádí se alternativní rok narození 1816, nebo 1817). Na druhou stranu, existují velmi silné argumenty proti této spekulaci (např. podoba Boženy Němcové se sestrou), takže mezi literárními vědci je spíše odmítána.

Hodnocení: (hodnotilo 5 čtenářů)

Ohodnoť tento referát:

(špatný)
(horší)
(průměrný)
(lepší)
(dobrý)   Referáty na stejné téma:
Němcová Božena Němcová, Božena 1116 slov
Němcová Božena Němcová, Božena 119 slov
Němcová Božena Němcová, Božena 181 slov
Němcová Božena Němcová, Božena 415 slov
Němcová Božena Němcová, Božena 561 slov
Němcová Božena Němcová, Božena 676 slov
Němcová Božena Němcová, Božena 1282 slov
 
 


 
 
Referáty | Čtenářský deník | Životopisy |
Nastavení soukromí | Zásady zpracování cookies

© provozovatelem jsou iReferaty.cz (Progsol s.r.o.). Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.
Referáty jsou dílem dobrovolných přispivatelů (z části anonymních). Obsah a kvalita děl je rozdílná a závislá na autorovi. Spolupracujeme s Learniv.com. Zveřejňování referátů odpovídá smluvním podmínkám. Kontakt: info@ireferaty.cz
Naši partneři: WarThunder.info | Calorie-Charts.info