Hledej:
iReferáty.cz je internetová databáze referátů. Referáty, seminární práce, životopisy a čtenářský deník pro střední a základní školy.

Epos o Gilgamešovi

Zařazeno: iReferaty.cz > Čtenářský deník > Epos o Gilgamešovi
 
Název díla: Epos o Gilgamešovi
Datum vložení: 25.2.2006

 

squareVClanku:
id='square-ir'
Epos O Gilgamešovi

Děj začíná v Uruku, kde vládne mocný král Gilgameš, ze dvou třetin bůh a z jedné člověk. Nutí své poddané k těžké práci na stavbě městské hradby, ti se v zoufalství obrátí na bohy s prosbou o pomoc. Bohové vyslyší jejich žádost a stvoří polodivokého člověka Enkidua, aby se s Gilgamešem utkal. Gilgameš však na Enkidua nastraží past v podobě krásné ženy, která ho svede. Enkidu si uvědomí svoji slabost a ztrátou tělesné síly získává rozum. Enkidu se učí jíst, pít a prochází jakýmsi zkulturněním. Ale mezi Gilgamešem a Enkidem dojde k zápasu, který nakonec dopadne nerozhodně a oni spolu uzavírají přátelství na život a na smrt. Gilgameš začně mít touhu po slávě a rozhodne se, že chce porazit obra Chumbabu, jež ztělesňuje všechno zlo. Gilgameš ho spolu s Enkidem porazí. Po vyhrané bitvě se seznamuje s bohyní Ištar, která se do Gilgameše zamiluje, ale Gilgameš její lásku neopětuje a navíc ji vyčte její milence. Ištar se urazí a sešle na ně nebeského býka, který má oba zabít. Ale to se mu nepodaří, býk je poražen a mrtev. Enkidu má sen, ve kterém je uveden do podsvětí, ze kterého už není návratu a dvanáct dní nato umírá na následky nemoci. Gilgameš cítí obrovský smutek, šest dní a šest nocí ho oplakává a nemůže se smířit s myšlenkou smrti. Gilgameš cestuje a na svých cestách se snaží vyzvědět, jak by mohl získat nesmrtelnost. Jediným způsobem je vydržet bez spánku šest dní a sedm nocí, avšak on je po svých cestách unaven a ve zkoušce neobstojí. Poslední nadějí se pro něho stává rostlina života, která roste na mořském dně. Gilgameš ji najde a vrací se do Uruku, avšak cestou ji nedbale položí vedle studánky, vynoří se had a sežere mu ji. Vrací se zpět nešťastný a jedinou útěchou se mu stává jeho vlastní dílo- mohutná zeď. Na poslední tabulce se mluví o sestupu Enkidua do podsvětí a životě mrtvých v něm.

Gilgameš byl král městského státu Uruk, který žil s největší pravděpodobností v 2700 př.n.l. je to podle archeologických vykopávek historicky doložený král. Gilgameš se stal hrdinou nejstarších sumerských epických básní. Okolo jeho osoby vzniklo mnoho epických básní např. „Gilgameš a země živého“, „Gilgameš, Enkidu a podsvětí“, „Gilgameš a dub“... Epos O Gilgamešovi je zpracován ve dvou částečně rozdílných verzích, ve starší sumerské verzi a později v babylónské verzi, ze které vychází novoasyrská verze, která je nám známá z Aššurbanipalovy knihovny. A teď bych srovnala obě verze. Zatímco ve sumerské verzi je Gilgameš doprovázen na svou cestu padesáti muži, v novoasyrské verzi se oba hrdinové na svoji cestu vydají sami. V sumerské verzi je Enkidu nazýván služebníkem a ne přítelem, Enkidu zde nezemřel jako v novoasyrské verzi, kde byl zabit po vítězném zápase s nebeským býkem. Je zajímavé, že se zde objevuje příběh o potopě světa, se kterým se my setkáváme také v Bibli.Hodnocení: (hodnotilo 269 čtenářů)

Ohodnoť tento referát:

(špatný)
(horší)
(průměrný)
(lepší)
(dobrý)   Referáty na stejné téma:
Epos o Gilgamešovi Neznámý 830 slov
Epos o Gilgamešovi Autor neznámý 396 slov
Epos o Gilgamešovi Anonym 1450 slov
Epos o Gilgamešovi neznámý 1060 slov
 
 


 
 
Referáty | Čtenářský deník | Životopisy |
Zásady zpracování cookies

© provozovatelem jsou iReferaty.cz (Progsol s.r.o.). Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.
Referáty jsou dílem dobrovolných přispivatelů (z části anonymních). Obsah a kvalita děl je rozdílná a závislá na autorovi. Spolupracujeme s Learniv.com. Zveřejňování referátů odpovídá smluvním podmínkám. Kontakt: info@ireferaty.cz
Naši partneři: WarThunder.info | Calorie-Charts.info