Hledej:
iReferáty.cz je internetová databáze referátů. Referáty, seminární práce, životopisy a čtenářský deník pro střední a základní školy.

Bílá nemoc

Zařazeno: iReferaty.cz > Čtenářský deník > Bílá nemoc
 
Název díla: Bílá nemoc
Datum vložení: 13.8.2006

 

squareVClanku:
id='square-ir'
Příběh se odehrává ve vymyšlené zemi, kde se rozšiřuje epidemie bílé nemoci.
Člověku se na těle objeví bílá skvrnka, která se rozšiřuje po celém těle. Nemoc končí jako malomocenství hnisavými ránami a odpadáváním masa. Postihuje hlavně lidi starší 45 let. Nikdo proti ní nemá léku.
Na Lilienthalově klinice je hlavním lékařem dvroní rada Sigelius. Za ním přijde doktor Galén, který je lékařem chudých, s prosbou, zda by směl vyzkoušet svůj lék proti nemoci tady na klinice. Většina jeho pacientů se uzdravila.
Sigelius ho považuje za podvodníka, ale nakonec mu dovolí léčt na klinice neplatící pacienty. Galén má úspěch,a le nechce nikomu prozradit tajemství léku. Na návštěvu tam přijíždí hlavní představil zeme - maršál. Doktora Galéna tam ale nechtějí pustit. Když se novináři ptají na tajemství léku a proč léčí jen chudé, odpoví, že bohatí mají peníze a mohou zabrátnit válkám a on lék zveřejní, až mocní slíbí, že nepovedou žádné války. Dvroní rada ho vyhodí z kliniky.
Otec a matka doma mluví o zprávě v novinách, týkající se Galéna a jeho léku. Otec ho odstuzuje a chce válku, ale matka je na straně Galéna. Její muž objeví na jejím krku bílou skvrnu a jdou ke Galénovi, ten je ale odmítne léčit. Baron Krüg je také nemocný a jde za Galénem převlečený za chudého. Galén ho pozná a chce, aby své peníze dal na propagaci míru. Krüg uzná, že Galén má silnou zbraň proti válce a řekne to maršálovi. Ten s ním nesouhlasí a podá mu ruku, že se bílé nemoci nebojí.
Maršál k sobě přivolá Galéna a chce, aby Krüga léčil. Galén trvá na své podmínce. Když maršál dostane telefonem zprávu, že se baron zastřelil, oddychne si a Galéna propustí.
Poté maršál pronáší projev k lidu a při tom se tluče do prsou; pozná, že tam má necitlivé míst. Vyjde z balkónu do místnosti, kde je jeho dcera se svým snoubencem, a zjistí, že má bílou nemoc. Dcera ho přemlouvá, aby splnil Galénovu podmínku a on nakonec souhalsí, aby nemusel tak strašně zemřít. Galén je za maršálem, ale před jeho domem je zabit fanatickým davem, provolávajícím slávu válce, a jeho lék rozdupán. Maršál se tak svého léku nedočká.Životopis spisovatele: Karel Čapek
Hodnocení: (hodnotilo 69 čtenářů)

Ohodnoť tento referát:

(špatný)
(horší)
(průměrný)
(lepší)
(dobrý)   Referáty na stejné téma:
Bílá nemoc Čapek, Karel 571 slov
Bílá nemoc Čapek, Karel 924 slov
Bílá nemoc Čapek, Karel 291 slov
Bílá nemoc Čapek, Karel 1720 slov
Bílá nemoc Čapek, Karel 516 slov
Bílá nemoc Čapek, Karel 707 slov
Bílá Nemoc Čapek, Karel 290 slov
Bílá nemoc Čapek, Karel 492 slov
Bílá nemoc Čapek, Karel 546 slov
 
 


 
 
Referáty | Čtenářský deník | Životopisy |
Zásady zpracování cookies

© provozovatelem jsou iReferaty.cz (Progsol s.r.o.). Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.
Referáty jsou dílem dobrovolných přispivatelů (z části anonymních). Obsah a kvalita děl je rozdílná a závislá na autorovi. Spolupracujeme s Learniv.com. Zveřejňování referátů odpovídá smluvním podmínkám. Kontakt: info@ireferaty.cz
Naši partneři: WarThunder.info | Calorie-Charts.info