Hledej:
iReferáty.cz je internetová databáze referátů. Referáty, seminární práce, životopisy a čtenářský deník pro střední a základní školy.

Máj

Zařazeno: iReferaty.cz > Čtenářský deník > Máj
 
Název díla: Máj
Datum vložení: 1.5.2006

 

squareVClanku:
id='square-ir'
Lyricko-epická báseň. Skládá se ze čtyř zpěvů a dvou intermezza. Do popředí se dostává příroda, filozofické úvahy. Mácha užívá přívlastky vyjadřující barvu, hlásky dává do zvukosledů, užívá kontrasty (májové jitro X poprava), užívá metafory.

I.zpěv: líčí pozdní večer májového dne. Jarmila očekává svého chlapce Viléma. Po řece přijíždí jeho kamarád se zprávou, že Vilém bude popraven.
Do vězení se dostal za otcovraždu. Jarmila skočí do jezera.
II.zpěv: Vilém vzpomíná na svoji dívku, popravu cítí jako křivdu. Uvažuje o budoucím životě, po jeho smrti bude tma.
I. intermezzo: rej duchů o půlnoci na popravišti
III.zpěv: obraz májového jitra. Vilém má před sebou poslední den života. Rozhlíží se kolem, poslední pozdrav posílá své rodné zemi a Jarmile. Je popraven.
II. intermezzo: vzpomínky na mrtvého
IV.zpěv: po sedmi letech jede kolem pohřebiště autor – vidí ostatky Vilémovy a zajímá se o osudu popraveného. Srovnává svůj osud s osudem Viléma. Autor mluví o sobě, o svém mládí a poznává, že mládí je ztracené. Máj končí, bloudící poutník bez cíle, zklamán láskou, vyjadřuje pocity. Zvolání jmen: „ Hynku! , Viléme! , Jarmilo!!!Životopis spisovatele: Karel Hynek Mácha
Hodnocení: (hodnotilo 139 čtenářů)

Ohodnoť tento referát:

(špatný)
(horší)
(průměrný)
(lepší)
(dobrý)   Referáty na stejné téma:
Máj Mácha, Karel Hynek 374 slov
Máj Mácha, Karel Hynek 645 slov
Máj Mácha, Karel Hynek 1075 slov
Máj Mácha, Karel Hynek 341 slov
Máj Mácha, Karel Hynek 508 slov
Máj Mácha, Karel Hynek 208 slov
Máj Mácha, Karel Hynek 196 slov
 
 


 
 
Referáty | Čtenářský deník | Životopisy |
Zásady zpracování cookies

© provozovatelem jsou iReferaty.cz (Progsol s.r.o.). Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.
Referáty jsou dílem dobrovolných přispivatelů (z části anonymních). Obsah a kvalita děl je rozdílná a závislá na autorovi. Spolupracujeme s Learniv.com. Zveřejňování referátů odpovídá smluvním podmínkám. Kontakt: info@ireferaty.cz
Naši partneři: WarThunder.info | Calorie-Charts.info