Hledej:
iReferáty.cz je internetová databáze referátů. Referáty, seminární práce, životopisy a čtenářský deník pro střední a základní školy.

Lakomec

Zařazeno: iReferaty.cz > Čtenářský deník > Lakomec
 
Název díla: Lakomec
Datum vložení: 10.4.2005
Referát vložil: RG

 

squareVClanku:
id='square-ir'
V této hře autor vytvořil typ člověka, který je posedlý vášnivou touhou po majetku a penězích. Harpagon je závistivý a lakomý, pro peníze je ochoten vše udělat. Harpagon je bohatý 60ti letý měšťan a touží se oženit s mladou Mariánou, i když ví, že Mariána miluje jeho syna Kleanta. Svou dceru Elišku nutí do sňatku s bohatým starcem Anselmem a snaží se přimět svého syna, aby se oženil s bohatou vdovou. Lakomý otec nechce svým dětem žádné peníze, ještě chce jejich svatbami nějaké peníze vydělat. Eliška má ráda Valéra, který u nich dělá u nich v domě správce, je sirotek a Harpagonovi slouží bez nároku na mzdu. Kleant se zamiluje do mladé Mariány. Sourozenci Eliška s Kleantem si navzájem svěřují se svým trápení o svých láskách a dohodnou se, že jeden za druhého se u otce přimluví. Otec je však postaví před hotovou věc, Eliška si vezme Anselma, Kleant starou bohatou vdovu a sám se ožení s Mariánou. Mariáně se Harpagon hnusí. Mezi otcem a synem dochází ke sporu, zoufalá Eliška si má již brát Anselma za muže… Kleantův sluha ukradne Harpagonovi truhlu plnou peněz. Když se to starý lakomec doví, je celý šílený, zoufalý a nepříčetný. Za svou truhlu s penězi je ochoten udělat vše. Jde na komisařství a podezřelým se stane Valér. Ten se v soudní síni veřejně přiznává, ne ke krádeži, ale k lásce k Elišce. Starý Anselm se smíří s tím, že se Eliška nestane jeho ženou. Truhla se nakonec Harpagonovi vrátí a lakomec souhlasí se sňatky svých dětí. Ukáže se, že Valér a Mariána jsou sourozenci a pan Anselm je jejich otcem. Obě svatby platí starý Anselm. Lakomý Harpagon by asi nepřežil, kdyby měl ze svého něco zaplatit.

Životopis spisovatele: Jean-Baptiste Poquelin Moliére
Hodnocení: (hodnotilo 226 čtenářů)

Ohodnoť tento referát:

(špatný)
(horší)
(průměrný)
(lepší)
(dobrý)   Referáty na stejné téma:
Lakomec Moliére, Jean-Baptiste Poquelin 356 slov
Lakomec Moliére, Jean-Baptiste Poquelin 236 slov
Lakomec Moliére, Jean-Baptiste Poquelin 2732 slov
Lakomec Moliére, Jean-Baptiste Poquelin 389 slov
Lakomec Moliére, Jean-Baptiste Poquelin 455 slov
Lakomec Moliére, Jean-Baptiste Poquelin 611 slov
Lakomec Moliére, Jean-Baptiste Poquelin 639 slov
 
 


 
 
Referáty | Čtenářský deník | Životopisy |
Zásady zpracování cookies

© provozovatelem jsou iReferaty.cz (Progsol s.r.o.). Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.
Referáty jsou dílem dobrovolných přispivatelů (z části anonymních). Obsah a kvalita děl je rozdílná a závislá na autorovi. Spolupracujeme s Learniv.com. Zveřejňování referátů odpovídá smluvním podmínkám. Kontakt: info@ireferaty.cz
Naši partneři: WarThunder.info | Calorie-Charts.info