Hledej:
iReferáty.cz je internetová databáze referátů. Referáty, seminární práce, životopisy a čtenářský deník pro střední a základní školy.

Lakomec

Zařazeno: iReferaty.cz > Čtenářský deník > Lakomec
 
Název díla: Lakomec
Datum vložení: 3.11.2009
Referát vložil: jajad

 

squareVClanku:
id='square-ir'
Hlavní myšlenka: Hra Lakomec se odehrává v Paříži, v domě šedesátiletého starce Harpagona, který za své nesmírné bohatství vděčí neuvěřitelné lakotě a lichvě. Jeho syn Kleant je zamilován do mladičké dívky Mariany ze sousedství a jeho dcera Eliška pro změnu do Valéra, který, protože jí chce být stále nablízku, zadarmo slouží v Harpagonově domě. Harpagon své děti šidí a škodí jim kde může. Usmyslí si, že si za ženu vezme Kleantovu milou Marianu a v rámci šetření provdá Elišku za postaršího a velmi majetného pana Anselma, který je ochotný vzít si ji bez věna. Obě děti se samozřejmě brání jak jen můžou. I na celém jejich domě je vidět lakota jejich otce – po celém okolí má pověst špatného hostitele, šaty sluhů jsou samá díra, koně umírají hlady, chodí bez podkov…A tak děti přemýšlí, jak se otci pomstít. Kleanův sluha Čipera také nemá Harpagona příliš v lásce a tak svému pánovi ukradne truhlu s třiceti tisíci, kterou si zakopal na zahradě. Krádež se vyšetřuje a hlavním podezřelým se stává Valér. Ten před celou společností prohlásí, že je synem hraběte z Neapole, což, jak vzápětí zjistíme, je pravá identita pana Anselma, neboť jeho loď kdysi na útěku z Neapole ztroskotala a on si myslel, že při tomto ztroskotání ztratil celou rodinu. Valér prokáže pravdivost svých slov, navíc se ukáže, že i Mariana je Anselmovou dcerou. Kleant oznámí Harpagonovi, že své peníze dostane nazpět, pouze tehdy, když dostane svolení ke sňatku s Marianou. Harpagon kapituluje. Anselm se zaváže k vystrojení dvou svateb - Kleanta a Mariany, Valéra a Elišky. Harpagon se jde potěšit s navrácenými penězi.

Hlavní postava: Harpagon je příkladem člověka, který by byl ochoten si kvůli šestáku nechat vrtat koleno. Lakota která nemá mezí, číší z celé této hry, projevovala se v každé scéně. Pro pár korun ničil životy všem ve svém okolí. Nic než bohatství ho nezajímá, štěstí svých dětí je pro něj naprosto nedůležitá věc. Na tuto věc často dopláceli i jeho děti. Peníze prostě miluje a nad ně nic není, tím se řídí jeho život, to je celý jeho svět.

Vlastní názor: Zatímco postavy kolem Harpagona se v průběhu hry mění a nakonci hry jsou někým úplně jiným, než jak to celou dobu vypadalo, sám Harpagon zůstává stále stejným sobcem, lichvářem a podvodníkem.
Tato hra mě velmi zaujala. Velmi zvláštní je i její aktuálnost – otázky peněz. Peníze byly, jsou a vždy budou, s tím nikdo nic nenadělá. Ale rozhodně by jejich užívání a získávání nemělo být středobodem našeho vesmíru. Teď můžeme už jen doufat, že během naší poutě životem moc takových lidí nepotkáme.
*Rozhodně zajímavé je i filmové zpracování s Luis de Funés. Zaujalo mě to, že se v podstatě drží původní předlohy, což v moderních přepisech některých starších textů není zrovna dvakrát obvyklé.

Životopis spisovatele: Jean-Baptiste Poquelin Moliére
Hodnocení: (hodnotilo 20 čtenářů)

Ohodnoť tento referát:

(špatný)
(horší)
(průměrný)
(lepší)
(dobrý)   Referáty na stejné téma:
Lakomec Moliére, Jean-Baptiste Poquelin 373 slov
Lakomec Moliére, Jean-Baptiste Poquelin 356 slov
Lakomec Moliére, Jean-Baptiste Poquelin 236 slov
Lakomec Moliére, Jean-Baptiste Poquelin 2732 slov
Lakomec Moliére, Jean-Baptiste Poquelin 389 slov
Lakomec Moliére, Jean-Baptiste Poquelin 455 slov
Lakomec Moliére, Jean-Baptiste Poquelin 639 slov
 
 


 
 
Referáty | Čtenářský deník | Životopisy |
Zásady zpracování cookies

© provozovatelem jsou iReferaty.cz (Progsol s.r.o.). Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.
Referáty jsou dílem dobrovolných přispivatelů (z části anonymních). Obsah a kvalita děl je rozdílná a závislá na autorovi. Spolupracujeme s Learniv.com. Zveřejňování referátů odpovídá smluvním podmínkám. Kontakt: info@ireferaty.cz
Naši partneři: WarThunder.info | Calorie-Charts.info