Hledej:
iReferáty.cz je internetová databáze referátů. Referáty, seminární práce, životopisy a čtenářský deník pro střední a základní školy.

Lakomec

Zařazeno: iReferaty.cz > Čtenářský deník > Lakomec
 
Název díla: Lakomec
Datum vložení: 10.4.2005
Referát vložil: RG

 

squareVClanku:
id='square-ir'
Drama o pěti dějstvích, které se odehrává v Paříži roku 1670.

I.dějství
Kleant se svěřuje své sestře Elišce, že miluje Marianu, chudou dívku ze sousedství. Rád by jí pomohl, protože je synem bohatého kupce a jeho otec je proslulý lakomec - Harpagon. Stejně nešťastná je i Eliška, která miluje Valéra a je si jistá, že jí otec sňatek nepovolí. Oba jsou velmi překvapeni když se doví, že si chce Harpagon vzít Marianu a Elišku provdat za starého kupce Anselma.Kleant se má oženit se stárnoucí vdovou.
II.dějství
Harpagon se domlouvá s dohazovačkou Frosinou, která má zprostředkovat jeho sňatek s Marianou. Večer má Frosina dovést Marianu na večeři, kde má být svatba Elišky a Anselma. Mariana nemá žádné věno a Harpagona nechce. Frosina nedostane slíbenou odměnu a rozhořčena odchází.
III.dějství
Harpagon rozděluje služebníkům práci. Dává pozor na to, aby se nic nerozbilo a aby se zbytečně nevyhazovaly peníze. Kleant se má starat o Marianu, která je Harpagonem zklamaná a zjišťuje, že Kleant je Harpagonův syn.
IV.dějství
Frosina se dovídá o lásce Kleanta a Mariany. Totéž se dovírá Harpagon a vzdává se svatby. Kleant se mu se svou láskou přizná a chce aby otec svolil k jeho sňatku. Ten však o tom nechce ani slyšet. Čiperovi Kleantovu sluhovi) se podaří ukrást Harpagonovi jeho pokladnu.
V.dějství
Harpagon volá četníka, aby krádež vyšetřil. Harpagon – lakomec zuří a obviňuje všechny kolem sebe. V této chvíli se dovídá, že Mariana a Valér jsou děti Anselma, pravým jménem knížete Tomase de Alpacci. Když se Harpagon doví, že mu budou navráceny peníze, dobrovolně se zříká Mariany a žehná svým dětem.

Životopis spisovatele: Jean-Baptiste Poquelin Moliére
Hodnocení: (hodnotilo 201 čtenářů)

Ohodnoť tento referát:

(špatný)
(horší)
(průměrný)
(lepší)
(dobrý)   Referáty na stejné téma:
Lakomec Moliére, Jean-Baptiste Poquelin 373 slov
Lakomec Moliére, Jean-Baptiste Poquelin 236 slov
Lakomec Moliére, Jean-Baptiste Poquelin 2732 slov
Lakomec Moliére, Jean-Baptiste Poquelin 389 slov
Lakomec Moliére, Jean-Baptiste Poquelin 455 slov
Lakomec Moliére, Jean-Baptiste Poquelin 611 slov
Lakomec Moliére, Jean-Baptiste Poquelin 639 slov
 
 


 
 
Referáty | Čtenářský deník | Životopisy |
Zásady zpracování cookies

© provozovatelem jsou iReferaty.cz (Progsol s.r.o.). Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.
Referáty jsou dílem dobrovolných přispivatelů (z části anonymních). Obsah a kvalita děl je rozdílná a závislá na autorovi. Spolupracujeme s Learniv.com. Zveřejňování referátů odpovídá smluvním podmínkám. Kontakt: info@ireferaty.cz
Naši partneři: WarThunder.info | Calorie-Charts.info