Hledej:
iReferáty.cz je internetová databáze referátů. Referáty, seminární práce, životopisy a čtenářský deník pro střední a základní školy.

Petr a Lucie

Zařazeno: iReferaty.cz > Čtenářský deník > Petr a Lucie
 
Autor: Romain Rolland
Název díla: Petr a Lucie
Datum vložení: 11.6.2008
Referát vložil: punticka

 

squareVClanku:
id='square-ir'
PETR A LUCIE
květen 2008

Autor: Rolland Romain
Žánr: protiválečná novela
Čas děje: rok 1918
Místo děje: Paříž
Hlavní hrdina: Petr, Lucie
Nakladatelství a rok vydání: Český klub, nakladatelství Josefa Šimona, Praha 1999
Charakteristika oblíbené postavy:
Petr pochází z dosti zámožné rodiny. Jeho otec je soudce. Petr je citlivý, a vážnější než Lucie. Petr ale odsuzuje i to, co s válkou souvisí (když se například dověděl, že Luciina matka pracuje v továrně, kde se vyrábí střelivo, pobouřilo ho to). Jinak je to ale vcelku slušný a milý chlapec.

Stručný obsah děje:
Je zde vylíčen příběh dvou mladých lidí, 18letého Petra Aubiera a 16leté Lucie. Oba neměli rádi stávající válku s Němci. Snažili se na ni nemyslet.Když se poprvé potkali, neměli ani zdání o tom druhém. Nakonec to ale nějak dopadnout muselo.
Poprvé se Petr s Lucií setkal v podzemní dráze, když se vracel domů. Hned od prvního setkání na ni nemohl zapomenout. Později ji potkal ještě několikrát na ulici, než se ji odvážil oslovit. Čekal na ni vždy před muzeem, kam chodila Lucie kreslit obrázky podle pláten visících na stěně. Obrázky pak prodávala. Cestou domů se vždy zastavovali v parku. Snažili se být spolu co nejdéle. Petr se snažil plně prožít těch několik měsíců, které ho dělily od odchodu do války. A právě s Lucií mu ubíhaly nejlépe. Jednou přišel Petr za Lucií do bytu, kde ho Lucie namalovala. Brzy po této návštěvě u Lucie se vrátil domů starší Petrův bratr Filip. Přijel na dovolenou z války. Petr měl svého bratra velmi rád a vždy s napětím naslouchal jeho vypravováním. A když bratr nevyprávěl, dožadoval se toho. Tentokrát však, i když Filip vyprávěl, ho Petr neposlouchal. Brzy se Filip dozvěděl proč. Jednou večer uviděl Petra s Lucií. Přišlo mu bratra líto, že musí brzy jet také na frontu. Petr na to však vůbec nemyslel. Stále žil jen přítomností. Celé dny trávil s Lucií. Mluvili spolu stále o budoucnosti, představovali si domácnost a svůj společný život. Oba však přitom věděli, že se ho nikdy nedožijí, ale jeden před druhým se to snažili tajit. Jednou, když byl nálet na Paříž, schovali se oba do bytu. Brzy však odtud odešli, ještě za náletu. Spěchali domů, aby nepřišli pozdě. Nakonec se ale museli znovu schovat před náletem. Vtiskli se do výklenku jednoho domu a čekali, až nebezpečí pomine. Uprostřed toho všeho se poprvé políbili. Tento den pak považovali za den zasnoubení. V neděli si spolu vyjeli na výlet, kde prožili pěkný slunečný den. V posledních březnových dnech Němci zesílili nápor. V této době zemřel také jeden známý skladatel. Petr s Lucií se rozhodli, že půjdou uctít jeho památku do jednoho z Pařížských chrámů. Netušili, že toto místo se jim stane osudným, že zde najdou svoji smrt. Během bohoslužeb nepřítel podnikl nálet na Paříž a také chrám byl bombardován. Lucie ještě v poslední chvíli stačila zakrýt Petra svým tělem. Takto schouleni do malého klubka byli za poslechu gregoriánských chorálů naráz pohřbeni pilířem, pod kterým seděli...


Info o autorovi:
Romain Rolland se narodil v městečku Clamecy jako syn notáře. Již v chlapeckém věku projevoval Romain Rolland velké nadání a tak se v roce 1880 rodina na nátlak matky přestěhovala do Paříže, aby zde jejich syn mohl získat nejlepší vzdělání. Romain Rolland byl francouzský dramatik, prozaik, literární kritik, hudební historik a Autor divadelních her o 'Velké francouzské revoluci'. V roce 1915 získal jako jeden z prvních na světě Nobelovu cenu za literaturu. Finanční částku s tím spojenou věnoval z větší části na zmírnění útrap lidí postižených válkou. Zemřel v roce 1944 v Burgundsku, ve městečku Vézelay poblíž svého rodiště.Hodnocení: (hodnotilo 21 čtenářů)

Ohodnoť tento referát:

(špatný)
(horší)
(průměrný)
(lepší)
(dobrý)   Referáty na stejné téma:
Petr a Lucie Rolland, Romain 880 slov
Petr a Lucie Rolland, Romain 136 slov
Petr a Lucie Rolland, Romain 290 slov
Petr a Lucie Rolland, Romain 94 slov
Petr a Lucie Rolland, Romain Rolland 634 slov
 
 


 
 
Referáty | Čtenářský deník | Životopisy |
Zásady zpracování cookies

© provozovatelem jsou iReferaty.cz (Progsol s.r.o.). Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.
Referáty jsou dílem dobrovolných přispivatelů (z části anonymních). Obsah a kvalita děl je rozdílná a závislá na autorovi. Spolupracujeme s Learniv.com. Zveřejňování referátů odpovídá smluvním podmínkám. Kontakt: info@ireferaty.cz
Naši partneři: WarThunder.info | Calorie-Charts.info