Hledej:
iReferáty.cz je internetová databáze referátů. Referáty, seminární práce, životopisy a čtenářský deník pro střední a základní školy.

Petr a Lucie

Zařazeno: iReferaty.cz > Čtenářský deník > Petr a Lucie
 
Autor: Romain Rolland
Název díla: Petr a Lucie
Datum vložení: 17.7.2006
Referát vložil: Š.Zbožínková

 

squareVClanku:
id='square-ir'
Zápis o knize

1. Autor: Romain Rolland
Dílo: Petr a Lucie
Nakladatelství: Albatros, v Praze r. 1975
Ilustrátor: Eva Bednářová
Druh díla: nejslavnější protiválečná novela
Kniha obsahuje: úvod, děj příběhu, poznámky

Děj:
Strhující příběh tragické lásky, který je zasazen do těžkých dní Velkého pátku roku 1918, kdy došlo k bombardování Paříže. Zahynulo tehdy několik Rollandových přátel - mezi nimi i mladý malíř a jeho žena.
Děj novely se odehrává během pouhých dvou měsíců v Paříži a trvá od středy 30. ledna do osudného Velkého pátku 29. března 1918. Během náletu se osmnáctiletý Petr Aubier setkává v metru se zajímavou dívkou Lucií. Bombardování způsobí paniku a vlna lidských těl Petra s Lucií přimkla těsně k sobě. Petr, ačkoli dívku nikdy předtím neviděl, ji chytil za ruku. Lucie a Petr se k sobě mlčky tiskli a aniž by to v té chvíli tušili, vznikalo mezi nimi pouto. O dvě stanice později Lucie vystoupila, aniž by se s Petrem blíže seznámila. Neustále na sebe mysleli. Po delší době se potkali. Hluboká náklonnost, která vznikla již v těch několika málo chvílích v metru, se mohla projevit. Dokázali se vzájemně svěřit se svými starostmi a bolestmi, byli si blízcí. Petr, syn ze zámožné měšťanské rodiny, měl být za půl roku povolán do armády. Byl to citlivý mladý muž, který válku nenáviděl z celého srdce. Pociťoval nesmírnou hrůzu z krutosti, která válku doprovází. Lucie, dcera tovární dělnice, z existenčních důvodů nedostudovaná výtvarnice, se musí živit malováním kýčovitých obrázků na objednávku. Něžná láska, která v jejich srdcích vykvetla, dokázala všechny tíživé problémy vymazat z mysli. Žili svou bezmeznou láskou a svými romantickými sny. Ve velikonočním týdnu se měli zcela oddat jeden druhému. Zatím je však při velkopátečním varhanním koncertu v chrámu Saint-Gervais čekalo "zasnoubení na věčnost". Paříž úpěla pod sprškou bomb a byl zasažen i chrám, ve kterém se setkali. Těla milenců pohřbil mohutný padající pilíř.

Příběh je vystavěn na kontrastu dvou základních rovin. První z nich tvoří válka, nesmyslné zabíjení, krutost, společenská skepse a deziluze, druhou pak vnitřní svět obou hrdinů, intimní scény citů a snů, morální čistota a nevinnost milenecké dvojice.

hlavní postavy:
Petr Autier - 18-ti letý student
- syn soudce
- nenávidí válku, miluje Lucii
Lucie - mladá dívka, která umí dobře malovat
- její matka je dělnice v továrně na zbraně
- živí se malováním napodobenin

Ukázka:
Mlha pronikala do kostí. Lucie se zachvěla.
"Není ti zima, miláčku?" znepokojil se Petr.
"Ne, není. Všechno je pro mne láskou. Miluji všechno a všechno mě miluje. Miluje mě déšť, miluje mě vítr, to šedivé nebe, ta zima - i můj drahý, milý Petr"

Vlastní hodnoceni: Přestože hlavním tématem je čistá a nezkažená láska a odpor proti násilí a zabíjení, proti válce, která ničí životy i sny, lze z díla vyčíst i kritické názory autora na lhostejnost a amorálnost společnosti. Autorův styl je vytříbený a přispívá k celkové atmosféře díla. Přímá řeč je často užitá a dotváří autentičnost scén.

O autorovi: Francouzský spisovatel Romain Rolland svou tvorbou silně zasáhl do vývoje evropské prózy i dramatu 1. poloviny 20. století. Byl vynikajícím znalcem hudby a odborným vzděláním historik. Obě složky se v Rollandově díle výrazně uplatnily. Na sklonku století se rozhodl zpracovat pro jeviště Velkou francouzskou revoluci v cyklu deseti dramat. Byl také autorem vědecky i umělecky pozoruhodných životopisů Beethovena, Michelangela, Tolstého a Gándhího. Vyvrcholením Rollandovy tvorby před první světovou válkou byla románová epopej o deseti dílech Jan Kryštof (1904 - 1912), vytvořená jako cyklická hudební skladba "román - řeka", s ústřední postavou nadaného hudebníka německého původu Kraffta. Dalším Rollandovým dílem je opět "román - řeka" Okouzlená duše (1922 - 1933), v němž se mladá hrdinka z měšťanské rodiny stává aktivní členkou levicové strany. Rolland byl také autorem dvou menších, ale umělecky mistrovských prací - Dobrý člověk ještě žije (1920), s plnokrevnou postavou Colase Breugnona a s představou svobodného a šťastného venkovského života, a Petr a Lucie (1919). Roku 1915 obdržel Romain Rolland Nobelovu cenu za literaturu.Hodnocení: (hodnotilo 195 čtenářů)

Ohodnoť tento referát:

(špatný)
(horší)
(průměrný)
(lepší)
(dobrý)   Referáty na stejné téma:
Petr a Lucie Rolland, Romain 136 slov
Petr a Lucie Rolland, Romain 290 slov
Petr a Lucie Rolland, Romain 802 slov
Petr a Lucie Rolland, Romain 94 slov
Petr a Lucie Rolland, Romain Rolland 634 slov
 
 


 
 
Referáty | Čtenářský deník | Životopisy |
Zásady zpracování cookies

© provozovatelem jsou iReferaty.cz (Progsol s.r.o.). Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.
Referáty jsou dílem dobrovolných přispivatelů (z části anonymních). Obsah a kvalita děl je rozdílná a závislá na autorovi. Spolupracujeme s Learniv.com. Zveřejňování referátů odpovídá smluvním podmínkám. Kontakt: info@ireferaty.cz
Naši partneři: WarThunder.info | Calorie-Charts.info