Hledej:
iReferáty.cz je internetová databáze referátů. Referáty, seminární práce, životopisy a čtenářský deník pro střední a základní školy.

Petr a Lucie

Zařazeno: iReferaty.cz > Čtenářský deník > Petr a Lucie
 
Autor: Romain Rolland Rolland
Název díla: Petr a Lucie
Datum vložení: 3.4.2010
Referát vložil: tynkaskv

 

squareVClanku:
id='square-ir'
AUTOR: Romain Rolland
NAKLADATELSTVÍ: Melantrich
ROK VYDÁNÍ: 1984

CHARAKTERISTIKA:
- protiválečná novela
- příběh je vystavěn na kontrastu dvou základních rovin (válka X láska)

HLAVNÍ POSTAVY:
Petr Aubier (hl.) → Mladý 18-ti letý student, který nesouhlasí se svou dobou a nedokáže do tamní společnosti úplně zapadnout. Stále se uzavírá do svého iluzivního světa a věří v lepší zítřek, i když se ho zároveň bojí. Je to snílek, patřící do bohaté měšťácké rodiny, a protože žije snadný život neumí si představit, co je to bída. Petr někdy vybuchne a rozčiluje se nad světem (Proč?! Proč je válka?! Proč lidé umírají?! Proč je jenom tak musí být?!!) - To jsou výkřiky samotného autora, který si tak stimuloval vlastní pocity beznaděje a frustrace.

Lucie (hl.) → Dívka, která se ještě méně než Petr zajímá o budoucnost. Miluje každý den, do kterého otevře oči. Byla optimistkou, která si přála od života jen trochu štěstí. Otec jí zemřel a matka se jí odcizila. Vydělává si tím, že kreslí na objednávku. Kreslí "mazanice", jak tomu sama i Petr říká, ale nějak se prý živit musí. Lucie se začne budoucnosti bát až poté, co se dozví, že Petr má nastoupit na vojnu.

Filip Aubier → Je srdečný, vstřícný a starší bratr Petra. Má k němu vřelý vztah do doby, kdy dobrovolně narukuje. Na frontě však ztrácí iluze a nedokáže se vypořádat s vlastním prozřením. V mladším bratrovi vidí své bývalé já, o které přišel na frontě.

FORMA:
- úvahové pasáže, které volně doplňují děj
- líčení pocitů mladých lidí

JAZYK:
- spisovná čeština
- francouzské vsuvky
- přechodníky
- řečnické otázky
- přirovnání, metafory, personifikace

OBSAH:
Podzemní dráhy skýtají útočiště, kam se lidé při bombardování Francie ukrývají, aby našli alespoň dočasný azyl. Mezi nimi i Petr Aubier, který se zde poprvé setkává s Lucií. Nepromluví spolu, jen se vlivem tísnícího davu dotýkají. Na dalším setkání se už ale Petr odhodlá a dá se s dívkou do hovoru. Začíná se rodit láska. Tráví spolu co nejvíce času, Petr doprovází Lucii i do práce. Dívka se živí malováním a následně svá díla prodává, aby si vydělala na živobytí. Oba milenci přestávají vnímat okolní svět. Žijí jen pro sebe, zapomínají na válečné útrapy, které sužují jejich zemi. Oba je ale trápí představa, že Petr bude v červnu povolán do války, ve které už bojuje i jeho starší bratr Filip. Snaží se proto co nejvíce užívat života. Jeden žije pro druhého a během velikonočního týdnu se mají jeden druhému zcela oddat. O Velkém pátku, kdy si Petr s Lucií šli slíbit lásku do chrámu na náměstí svatého Gervasia, je však během varhanního koncertu při bombardování pohřbil mohutný padající pilíř.

IDEA A VÝZNAM DÍLA:
- snaha o vylíčení nelehkého života lidí za 1. světové války
- poukazuje na tichou vzpouru dvou mladých zamilovaných lidí

VLASTNÍ NÁZOR:
Opět musím připustit, že díla psaná (pro mne) už velmi dávno, mají také své kouzlo.Hodnocení: (hodnotilo 32 čtenářů)

Ohodnoť tento referát:

(špatný)
(horší)
(průměrný)
(lepší)
(dobrý)   Referáty na stejné téma:
Petr a Lucie Rolland, Romain 880 slov
Petr a Lucie Rolland, Romain 136 slov
Petr a Lucie Rolland, Romain 290 slov
Petr a Lucie Rolland, Romain 802 slov
Petr a Lucie Rolland, Romain 94 slov
 
 


 
 
Referáty | Čtenářský deník | Životopisy |
Zásady zpracování cookies

© provozovatelem jsou iReferaty.cz (Progsol s.r.o.). Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.
Referáty jsou dílem dobrovolných přispivatelů (z části anonymních). Obsah a kvalita děl je rozdílná a závislá na autorovi. Spolupracujeme s Learniv.com. Zveřejňování referátů odpovídá smluvním podmínkám. Kontakt: info@ireferaty.cz
Naši partneři: WarThunder.info | Calorie-Charts.info