Hledej:
iReferáty.cz je internetová databáze referátů. Referáty, seminární práce, životopisy a čtenářský deník pro střední a základní školy.

Saturnin

Zařazeno: iReferaty.cz > Čtenářský deník > Saturnin
 
Autor: Zdeněk Jirotka
Název díla: Saturnin
Datum vložení: 6.5.2009

 

squareVClanku:
id='square-ir'
Satirický román Zdeňka Jirotky vypráví příběh mladého muže, který si najal za výhodných podmínek sluhu Saturnina. Se Saturninovým příchodem se však poklidný a střízlivý život úředníka změní v bláznivé dobrodružství. Jeho život se radikálně změní, když ho jeho nový sluha přestěhuje na čerstvý vzduch na loď v blízkosti řetězového mostu.
Hlavní hrdina rád hraje tenis. Na kurtu se setkává s půvabnou a inteligentní slečnou Barborou, která je hvězdou předměstského klubu. Hraje s Barborou tři sety a všechny prohraje. Saturnin to považuje za ostudu a maluje svému pánovi tréninkovou stěnu.
Neméně důležitou roli hraje i doktor Vlach, mírně cynický a vychytralý starší muž, který vůči mladému muži neštří kritikou.
Sotva si pán i jeho sluha zvyknou na nový příbytek, zasáhne rána osudu. Na obývací loď se pozve teta Kateřina a její syn Milouš. Teta Kateřina je straší dáma, které je téměř nemožné se zbavit a která svou mluvu doplňuje četnými příslovými a vlastními moudrostmi. Milouš je osmnáctiletý klacek, který nemá žádné způsoby a je svou matkou neustále rozmazlován.
proto není divu, že její příchod přijímá mladý gentleman s krajní nevolí. Vypudit tetu se zdá jako nadliský výkon, ale Saturnin v něm nakonec uspěje velice originálním způsobem, ve kterém figurují hlodavci a maska Mikuláše a čerta.

Mladý muž se rozhodne odjet na dovolenou ke svému dědečkovi, který na venkově dům. Odjíždí i se Saturninem.
Dědeček je téměř posedlý elektřinou a proto celý jeho dům je kompletně elektrizovaný.
Brzy poté dorazí i doktor Vlach a následně i teta Kateřina i s Miloušem.
Saturnin učí dědečka bojovému umění a zraní mladého muže. Když odjíždí sanitní vůz, dorazí slečna Barbora.
Po téměř trapném výstupu kvůli odjezdu z nemocnice přijede pro oba muže slečna Barbora.
Hlavní hrdina cítí k Barboře silnou náklonost, ale o ni má zájem i Milouš, který je velice drzý. Hrdina prosí Saturnina, aby Milouše náležitě vytrestal. Saturnin mu to slíbí. Po série zlomyslných útoků na Milouše se sitauce ještě více vyhrotí.
Vrcholem celého děje je utžený most, který kvůli silným dešťům opustil své majitele a tudíž přerušil spojení domu s okolním světem. Dalším problémem je tenčící se zásoba jídla, proto se vyrazí na houby.
Všichni současní byvatelé ale chytají další plán na záchranu životů, který spočívá v oklice, která vede lesem do městečka.
Odvážná výprava se vydává na cestu za potravinami. Během dlouhé túry přespávají ve srubu doktora Vlacha a další noc jen pod širým nebem. Výpravu končí třetí den poránu, když dorazí před dům na druhé straně řeky. Málem všichni omdlí, když uvidí nový most.

Příběh je zakončen dědečkovým přáním, aby mohl Saturnin zůstat u něj a ojezdem jeho vnuka a slečny Barbory.
Teta, která je schopná udělat kvůli penězům cokoliv, se znovu bohatě provdá, když zjistí, že od dědečka nemůže očekávat žádné dědictví.Hodnocení: (hodnotilo 34 čtenářů)

Ohodnoť tento referát:

(špatný)
(horší)
(průměrný)
(lepší)
(dobrý)   Referáty na stejné téma:
Saturnin Jirotka, Zdeněk 302 slov
Saturnin Jirotka, Zdeněk 362 slov
Saturnin Jirotka, Zdeněk 369 slov
Saturnin Jirotka, Zdeněk 1262 slov
Saturnin Jirotka, Zdeněk 352 slov
Saturnin Jirotka, Zdeněk 353 slov
 
 


 
 
Referáty | Čtenářský deník | Životopisy |
Zásady zpracování cookies

© provozovatelem jsou iReferaty.cz (Progsol s.r.o.). Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.
Referáty jsou dílem dobrovolných přispivatelů (z části anonymních). Obsah a kvalita děl je rozdílná a závislá na autorovi. Spolupracujeme s Learniv.com. Zveřejňování referátů odpovídá smluvním podmínkám. Kontakt: info@ireferaty.cz
Naši partneři: WarThunder.info | Calorie-Charts.info