Hledej:
iReferáty.cz je internetová databáze referátů. Referáty, seminární práce, životopisy a čtenářský deník pro střední a základní školy.

Saturnin

Zařazeno: iReferaty.cz > Čtenářský deník > Saturnin
 
Autor: Zdeněk Jirotka
Název díla: Saturnin
Datum vložení: 29.11.2009
Referát vložil: Klimemdov Lucie

 

squareVClanku:
id='square-ir'
Autor: Zdeněk Jirotka
Ilistrace: Stanislav Duda
Nakladatelství: Československý spisovatel v Praze
R.Vydání: 1985

Tato povídka, pojednává o problémech, jednoho mladého muže a jeho sluhy Saturnina. Tento muž, žije v Praze v jednom starém domě. Jednoho dne se rozhodne, že přijme sluhu. Přihlási se Saturnin a jelikož vyhovuje jeho požadavkům, Saturnina přijme. Tento sluha, je ale poněkud zvláštní. Vždy ho nečim překvapí. Jednou například sluha pánovi zavolá a oznámí, že jeho domácnost se přestěhoval na hausbót. Protože pánovi se líbí slečna Barbora, která hraje velmi dobře tenis, učí ho sluha právě na hausbótu hrát tenis. Tento klidný život, naruší příjezdem teta Kateřina, se synem Miloušem. Tetu však potřebuje vystrnadit, poněvadž chce u něj strávit několik týdnů. Tetu s Miloušem, vystrnadí díky nápadu Saturnina, vystraší je pomocí masek Mikuláše a Čerta. Mladý muž, se rozhodne strávit prázdniny ve vile u dědečka. Ve vile se potkává, opět s tetou Kateřinou a Miloušem, ale i krásnou slečnou Barborou.
Právě zde, se odehrává mnoho veselých příhod. Tato idylka však končí, když přijdou silné deště. Velká voda, strhne most a je odříznuta cesta od městečka. Celá společnost se tedy vydá na cestu lesem, aby došli do nedalekého městečka. Když dorazí, zjistí, že most je opraven. Na konci prázdnin, se všichni rozejdou. Ale Saturnin zůstává u dědečka.

Citát: Slečna Barbora šla už spát, dům byl tichý, a venku šuměl les. Ležel jsem v posteli, a nechtělo se mi spát. Kouřil jsem cigaretu, a díval jsem se do tmy. Přemýšlel jsem o slečně Barboře, o sobě a o tom, zda jsem se na terase choval správně.

Hodnocení: (hodnotilo 32 čtenářů)

Ohodnoť tento referát:

(špatný)
(horší)
(průměrný)
(lepší)
(dobrý)   Referáty na stejné téma:
Saturnin Jirotka, Zdeněk 302 slov
Saturnin Jirotka, Zdeněk 362 slov
Saturnin Jirotka, Zdeněk 369 slov
Saturnin Jirotka, Zdeněk 1262 slov
Saturnin Jirotka, Zdeněk 631 slov
Saturnin Jirotka, Zdeněk 353 slov
 
 


 
 
Referáty | Čtenářský deník | Životopisy |
Zásady zpracování cookies

© provozovatelem jsou iReferaty.cz (Progsol s.r.o.). Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.
Referáty jsou dílem dobrovolných přispivatelů (z části anonymních). Obsah a kvalita děl je rozdílná a závislá na autorovi. Spolupracujeme s Learniv.com. Zveřejňování referátů odpovídá smluvním podmínkám. Kontakt: info@ireferaty.cz
Naši partneři: WarThunder.info | Calorie-Charts.info