Hledej:
iReferáty.cz je internetová databáze referátů. Referáty, seminární práce, životopisy a čtenářský deník pro střední a základní školy.

Kytice

Zařazeno: iReferaty.cz > Čtenářský deník > Kytice
 
Název díla: Kytice
Datum vložení: 6.7.2009

 

squareVClanku:
id='square-ir'
Rozhodl jsem se, že se vyhnu zevrubnému popisu každé balady a místo toho se pokusím zaměřit na obecné shrnutí. Kniha obsahuje celkem 12 balad, z nichž většina tvoří dvojici, kterou cosi spojuje. Například Polednice – Vodník. V obou zemře dítě, figuruje v nich matka a součástí je také nadpřirozená bytost.

Erben často využívá citoslovcí k zobrazení překvapení nebo čiré hrůzy. K navození vyšší dramatičnosti poté užívá přímé řeči a vynechávání sloves, čímž se celá balada zrychlí a spolu s ní se také zrychlí tep čtenáře.

Je fascinující, jak si Erben pohrál s navozením strachu. Za tímto účelem zde můžeme vidět velkou popisnost, například ve svatební košili. A i po jednom a půl století dokáže ve čtenáři, která jeho balady zná, vzbudit čirou hrůzu. Jednotlivé balady mají svůj rytmus, žijí svým vlastním životem a odráží se na čtenářově psychice, který rozrušeně otáčí stránky a hltá další a další řádky. I po téměř dvou stech letech vidíme, že i tento sborník balad je nadčasový a že česká literatura měla skutečně hodně co nabídnout. A pro čtenáře, který Erbenovu Kytici dosud nezná, je snad téměř nutností si ji přečíst a ještě lépe – mít ji doma pro vlastní potěšení.Životopis spisovatele: Karel Jaromír Erben
Hodnocení: (hodnotilo 62 čtenářů)

Ohodnoť tento referát:

(špatný)
(horší)
(průměrný)
(lepší)
(dobrý)   Referáty na stejné téma:
Kytice Erben, Karel Jaromír 1104 slov
Kytice Erben, Karel Jaromír 81 slov
Kytice Erben, Karel Jaromír 1675 slov
Kytice Erben, Karel Jaromír 1674 slov
Kytice Erben, Karel Jaromír 183 slov
Kytice Erben, Karel Jaromír 259 slov
Kytice Erben, Karel Jaromír 61 slov
Kytice Erben, Karel Jaromír 108 slov
Kytice Erben, Karel Jaromír 176 slov
Kytice Erben, Karel Jaromír 683 slov
Kytice Erben, Karel Jaromír 5323 slov
Kytice Erben, Karel Jaromír 2456 slov
Kytice Erben, Karel Jaromír 157 slov
Kytice Erben, Karel Jaromír 938 slov
 
 


 
 
Referáty | Čtenářský deník | Životopisy |
Zásady zpracování cookies

© provozovatelem jsou iReferaty.cz (Progsol s.r.o.). Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.
Referáty jsou dílem dobrovolných přispivatelů (z části anonymních). Obsah a kvalita děl je rozdílná a závislá na autorovi. Spolupracujeme s Learniv.com. Zveřejňování referátů odpovídá smluvním podmínkám. Kontakt: info@ireferaty.cz
Naši partneři: WarThunder.info | Calorie-Charts.info