Hledej:
iReferáty.cz je internetová databáze referátů. Referáty, seminární práce, životopisy a čtenářský deník pro střední a základní školy.

Epos o Gilgamešovi

Zařazeno: iReferaty.cz > Čtenářský deník > Epos o Gilgamešovi
 
Název díla: Epos o Gilgamešovi
Datum vložení: 28.3.2022

 

squareVClanku:
id='square-ir'
Epos o Gilgamešovi

Gilgameš byl uznávaným králem Uruku. Chtěl chránit svůj lid co nejvíce, a tak nechal postavit kamenné hradby kolem města. Nutil však svoje lidi aby na hradbách tvrdě pracovali, což se jim nelíbilo, a tak se modlili a prosili bohy, aby jim pomohli.

Jejich modlitby byly vyslyšeny a bohyně Aruru tak stvořila poloboha Enkida, který měl Gilgameše ve spravedlivém souboji porazit. Protože byli oba silní a v zápase rovnocenní, oba si navzájem složili poklony o své síle a stali se z nich nerozluční přátelé. Společně se vypravili bojovat proti obru Chumbabovi, který byl příčinou všeho zla na světě.

Gilgamešovy činy se líbily bohyni Ištar, která si ho chtěla vzít za muže, ale ten ji odmítl. Proto na něj poslala nebeského býka, aby ho zabil. Gilgameš ho ale s pomocí Enkida přemohl. To se bohům nelíbilo a tak Gilgameše potrestali tak, že Enkidu dostane zhoubnou nemoc a zemře.

Gilgameš toužil stát se nesmrtelným a vypravil se hledat krále Utanapištu, muže-škorpiona, který jako jediný přežil potopu. Po strastiplné cestě k němu nakonec došel a ten rozhodl, aby šest dní a sedm nocí nespal. To se však Gilgamešovi nepodařilo splnit. Vrátil se tedy do města Uruk a byl přesvědčený, že obyčejný člověk nemůže být nesmrtelný. Nakonec pochopil, že on vykonal velké dílo v tom, že postavil nesmírnou hradbu k zabezpečení svého lidu a tím si zachoval věčné jméno a stal se tak nesmrtelným hrdinou.
Hodnocení: (hodnotilo 0 čtenářů)

Ohodnoť tento referát:

(špatný)
(horší)
(průměrný)
(lepší)
(dobrý)   Referáty na stejné téma:
Epos o Gilgamešovi Neznámý 830 slov
Epos o Gilgamešovi Autor neznámý 396 slov
Epos o Gilgamešovi Anonym 1450 slov
Epos o Gilgamešovi neznámý 1060 slov
 
 


 
 
Referáty | Čtenářský deník | Životopisy |
Zásady zpracování cookies

© provozovatelem jsou iReferaty.cz (Progsol s.r.o.). Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.
Referáty jsou dílem dobrovolných přispivatelů (z části anonymních). Obsah a kvalita děl je rozdílná a závislá na autorovi. Spolupracujeme s Learniv.com. Zveřejňování referátů odpovídá smluvním podmínkám. Kontakt: info@ireferaty.cz
Naši partneři: WarThunder.info | Calorie-Charts.info