Hledej:
iReferáty.cz je internetová databáze referátů. Referáty, seminární práce, životopisy a čtenářský deník pro střední a základní školy.

Čapek Karel

Zařazeno: iReferaty.cz > Životopisy > Čapek Karel
 
Osobnost: Čapek Karel
Datum vložení: 11.11.2005

 

squareVClanku:
id='square-ir'

Přední český prozaik, dramatik, žurnalista, autor knih pro děti, překladatel, filozof a vůdčí osobnost kulturního života za první republiky.

Narodil se 9. ledna 1890 v Malých Svatoňovicích u Trutnova v rodině lékaře MUDr. Antonína Čapka. Měl dva sourozence, sestru Helenu a bratra Josefa. Roku 1890 se rodina přestěhovala do Upice, kde si otec založil vlastní ordinaci. V letech 1895-1900 chodil v Upici Karel Čapek do obecní školy, od roku 1901 začal studovat na osmiletém gymnáziu v Hradci Králové. Roku 1905 byl Karel Čapek ze školy vyloučen. To byl také důvod proč odešel za svou sestrou Helenou do Brna, kde začal studovat na Prvním českém gymnáziu. Za jeho pobytu v Brně, Čapkovi rodiče prodali dům v Upici a přestěhovali se do Prahy. Karel šel s nimi. Bydleli na Malé Straně, v Říční ulici č. 11. V roce 1907 Karel začal studovat na Akademickém gymnáziu, kde roku 1909 odmaturoval a začal studovat na filozofii na Karlově univerzitě. Na doktora filozofie promoval v listopadu roku 1915. Pro nemoc nebyl odveden do války. Čapkovi rodiče se přestěhovali do Trienčanských Teplic, ale Karel spolu s bratrem Josefem zůstali v Praze. Zprvu Karel Čapek působil jako učitel, roku 1917 nastoupil jako redaktor do Národních listů. Pro nesouhlas s politickými názory šéfredaktora listů, z novin odešel. Roku 1920 se Karel seznámil s herečkou Olgou Scheinpflugovou. V letech 1921-1938 působil v redakci Lidových novin a zároveň se stal dramaturgem a režisérem Městského divadla Královských Vinohrad. V roce 1922 se setkal Karel Čapek s prezidentem T.G. Masarykem. Názory TGM zaznamenal v knihách Hovory s T.G.M., Mlčení s T.G.M, Nablízku T.G.M.
V roce 1925 se stal členem pražského Penklubu, později byl zvolen jeho předsedou. V květnu byl zvolen členem Literárního odboru IV. třídy České akademie věd, ale po měsíci z funkce rezignuje. Důvodem jeho rezignace je odepření členství významným literátům,jako např. P. Bezruče nebo F. Šrámka.
Roku 1935 se oženil s Olgou. Rok nato je navržen na Nobelovu cenu za literaturu. Rok 1938 je rokem, kdy se Karel Čapek snaží pomoci národu otevřenými dopisy na obranu kultury, hájí principy svobody a snaží se lidem podat objektivní pohled na politickou situaci v současném Československu.
25. prosince 1938 na následky nachlazení umírá v Praze.

Z počátku Karel Čapek spolupracoval s bratrem Josefem, ten se ale postupem času věnoval více tvorbě výtvarné. V rané tvorbě vycházel z podnětů české předválečné moderny.
Dílo:
Zářivé hlubiny a jiné prózy ? společně s bratrem Josefem
Boží muka
Trapné povídky
Francouzská poezie nové doby- překlady básní
Loupežník ? napsal s bratrem Josefem
R.U.R.
Věc Makropulos
Továrna na absolutno
Krakatit
Ze života hmyzu ? společně s bratrem Josefem
Adam Stvořitel
Hordubal
Povětroň
Obyčejný život
První parta

Z cest po Evropě vzniklo několik knih cestopisných fejetonů: Italské listy, Anglické listy, Výlet do Španěl, Obrázky z Holandska, Cesta na sever.
V knihách Povídky z jedné kapsy a Povídky z druhé kapsy vytvořil Karel Čapek originální typ krátkých detektivních příběhů.
Zahradníkův rok
Jak se co dělá
Na břehu dnů
Marsyars ? obsahuje úvahy a eseje o literatuře a umělecké tvorbě.
Devatero pohádek
Dášenka čili život štěněte
V druhé polovině 30. let se Karel Čapek vrátil k utopicko-fantastickému směru a to v románu Válka s mloky, Bílá nemoc, Matka.

Miroslavem Halíkem byla posmrtně vydána např. díla. Život a dílo skladatele Foltýna, Měl jsem psa a kočku, Kniha apokryfů, Kalendář, O lidech, Bajky a podpovídky, Čtení o TGM, Místo pro Jonathana, Listy Olze a další.


Hodnocení: (hodnotilo 752 čtenářů)

Ohodnoť tento referát:

(špatný)
(horší)
(průměrný)
(lepší)
(dobrý)   Referáty na stejné téma:
Čapek Karel Čapek, Karel 510 slov
Čapek Karel Čapek, Karel 191 slov
Čapek Karel Čapek, Karel 3165 slov
Čapek Karel Čapek, Karel 962 slov
Čapek Karel Čapek, Karel 276 slov
Čapek Karel Čapek, Karel 777 slov
Čapek Karel Čapek, Karel 2337 slov
Čapek Karel Čapek, Karel 1437 slov
Čapek Karel Čapek, Karel 762 slov
 
 


 
 
Referáty | Čtenářský deník | Životopisy |
Nastavení soukromí | Zásady zpracování cookies

© provozovatelem jsou iReferaty.cz (Progsol s.r.o.). Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.
Referáty jsou dílem dobrovolných přispivatelů (z části anonymních). Obsah a kvalita děl je rozdílná a závislá na autorovi. Spolupracujeme s Learniv.com. Zveřejňování referátů odpovídá smluvním podmínkám. Kontakt: info@ireferaty.cz
Naši partneři: WarThunder.info | Calorie-Charts.info