Hledej:
iReferáty.cz je internetová databáze referátů. Referáty, seminární práce, životopisy a čtenářský deník pro střední a základní školy.

Kytice

Zařazeno: iReferaty.cz > Čtenářský deník > Kytice
 
Název díla: Kytice
Datum vložení: 25.3.2007
Referát vložil: Mischta Hankeová

 

squareVClanku:
id='square-ir'
Kytice je soubor třinácti balad. Ve sbírce se objevují hlavní druhy lidové epiky. Nejpočetnější skupinou jsou báje. V nich je obsažen názor lidí na přírodu a nadpřirozené síly a bytosti, které ji ovládají a působí na lidské osudy. Toto se objevuje například v Polednici, Vrbě, Lilii, Svatební košili nebo třeba ve Vodníkovi. Zvýrazněn je i vztah dítě - matka například v baladě Poklad, kde matka na chvíli zapomene na dítě kvůli pokladu a je potrestána tím, že dítě zůstane uvězněno v hoře s pokladem na rok. Mnohem tvrdší trest čeká matku v Polednici za to, že ji pošle na své dítě. Podobný motiv najdeme i ve Zlatém kolovratu a v Dceřině kletbě. Ve Štědrém dni uvidíme určitou osudovost a předurčení zkombinovanou s lidovými vánočními zvyky. Jisté zalíbení těžce zkoušeného českého národa ve věštbách a proroctvích vystihuje Věštkyně. Otázka viny a trestu provází celou sbírku, ale v Záhořově loži vidíme, že vinu lze i odčinit pokáním.
Pověst Vrba se zdá Erbenovi velice důležitá, protože podobnou pověst v cizí lidové slovesnosti nenajdeme. Najdeme sice případy, kdy je člověk proměněn ve strom nebo jinou věc, ale v tomto případě se o přímo dělí s vrbou o duši a jeden bez druhého nemůže žít. Člověk, který porazí vrbu zabije vlastně i člověka.
V Holoubkovi je znázorněna čistá lidská duše neprávem zavražděná (konkrétně otrávená) v podobě bílého holoubka, který se zjevuje, aby trýznil duši svého vraha a přivedl mu spravedlivého trestu.
Zajímavá je jistě i úvodní báseň Kytice, která nám stručně vypovídá o původu slova mateřídouška (ve třech slokách). Ve zbývajících slokách je vyjádřen Erbenův názor na dávný až pohanský původ bájí.
Celou sbírkou se prolíná přísný lidový mravní názor. Ve všech skladbách, až na Záhořovo lože je ženská hrdinka. Velice se názory Erbena odlišují třeba od K.H.Máchy, který se otázku viny dívá z hlediska celé společnosti, například v Máji se Mácha rozmýšlí, jestli vůbec máme jako společnost právo trestat. V Kytice je pro vyšší mocnosti lidská vina jasná stejně jako trest za ni.
Osobně se mi velice líbí Erbenovy verše, ale obsahově se mi básně zdají většinou velice kruté až morbidní. Mnohokrát se v Kytici objevuje obraz hřbitova, hrobu či smrti. Vrcholem v tomto je Zlatý kolovrat, kde je zavržená dcera Dora doslova rozřezána na kousky nebo třeba Vodník, kde podobně dopadne jeho dítě.

Životopis spisovatele: Karel Jaromír Erben
Hodnocení: (hodnotilo 24 čtenářů)

Ohodnoť tento referát:

(špatný)
(horší)
(průměrný)
(lepší)
(dobrý)   Referáty na stejné téma:
Kytice Erben, Karel Jaromír 1104 slov
Kytice Erben, Karel Jaromír 81 slov
Kytice Erben, Karel Jaromír 1675 slov
Kytice Erben, Karel Jaromír 1674 slov
Kytice Erben, Karel Jaromír 183 slov
Kytice Erben, Karel Jaromír 259 slov
Kytice Erben, Karel Jaromír 61 slov
Kytice Erben, Karel Jaromír 108 slov
Kytice Erben, Karel Jaromír 176 slov
Kytice Erben, Karel Jaromír 683 slov
Kytice Erben, Karel Jaromír 249 slov
Kytice Erben, Karel Jaromír 5323 slov
Kytice Erben, Karel Jaromír 2456 slov
Kytice Erben, Karel Jaromír 157 slov
 
 


 
 
Referáty | Čtenářský deník | Životopisy |
Zásady zpracování cookies

© provozovatelem jsou iReferaty.cz (Progsol s.r.o.). Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.
Referáty jsou dílem dobrovolných přispivatelů (z části anonymních). Obsah a kvalita děl je rozdílná a závislá na autorovi. Spolupracujeme s Learniv.com. Zveřejňování referátů odpovídá smluvním podmínkám. Kontakt: info@ireferaty.cz
Naši partneři: WarThunder.info | Calorie-Charts.info