Hledej:
iReferáty.cz je internetová databáze referátů. Referáty, seminární práce, životopisy a čtenářský deník pro střední a základní školy.

Romeo a Julie

Zařazeno: iReferaty.cz > Čtenářský deník > Romeo a Julie
 
Název díla: Romeo a Julie
Datum vložení: 11.6.2008
Referát vložil: kabulinka

 

squareVClanku:
id='square-ir'
Postavy:
Hlavní postavy tvoří milenecký pár, v kterém každý přísluší jinému rodu. Romeo je Montek a Julie Kapuletová. Vyvíjejí se zde postavy. Zatímco Romeo se mění ze sebe lítostného milence v muže, který se nebojí uskutečnit své představy o životě, z Julie, čtrnáctileté dívky, se stává žena stojící po boku svého vyvoleného.
Ostatní postavy jsou charakteristické přímou nenávistí k jednomu z milenců. Výjimkou je jen otec Vavřinec, který Romeovi a Julii pomáhá. Přes všechnu snahu však nedokáže zabránit tragédii a na závěr se ukazuje, že ani on ve skutečnosti nechápal sílu lásky, mezi něma.

Děj:
Hra je složena z pěti dějství. Děj se odehrává v italské Veroně. Romeo, člen rodu Montéků, je nešťastně zamilován do dívky jménem Rosalina. Přátelé se ho snaží rozptýlit a zvou ho na maškarní ples rodiny Kapuletových. Tam také Romeo pozná Julii a okamžitě se do ní zamiluje. Baví se do té doby, než Tybalt (synovec paní Kapuletové) odhalí jejich totožnost. Ještě ten večer si oba slibují lásku. Kněz Vavřinec vezme oba pod svoji duchovní ochranu.
Druhý den Romeo zabíjí v souboji Tybalda a musí uprchnout z města. Rodina Kapuletů je odhodlaná provdat Julii za hraběte Parida. Otec Vavřinec nachází východisko z této situace, nabízí Julii nápoj, který po jeho vypití se zdá být člověk mrtvý. Po probuzení by mohla odejít s Romeem a začít nový život. Romeo se dozvídá o její „smrti“, netuší však, že je jen nahraná. Přichází k její hrobce, zabíjí Parida a otráví se jedem. V tu chvíli přijde Vavřinec a Julie se probouzí. Zoufalá smutkem se probodne dýkou.
Na závěr oba rody uzavírají mír.

Rozbor:
Hra je pestrá. Střádají se verše s prózou. Jsou tu metafory. Tragédie je žánrem vysokého stylu, proto i na jazyk jsou kladeny vysoké nároky. Častý je slovosled (Tybalda zabils?), jmenné tvary přídavných jmen (mlád, platen), patetická zvolání, archaismy,expresivní výrazy.

Ukázka:
List potvrzuje, co nám řekl mnich, jak zvěděl, že je mrtva, celý průběh. A tady píše, jak si koupil jed v lékárně chuďasa a sem s ním přišel, aby tu zemřít moh a ležet s Julií.
Kde jsou ti nepřátelé? Kaprlete! Monteku!

Životopis spisovatele: William Shakespeare
Hodnocení: (hodnotilo 33 čtenářů)

Ohodnoť tento referát:

(špatný)
(horší)
(průměrný)
(lepší)
(dobrý)   Referáty na stejné téma:
Romeo a Julie Shakespeare, William 295 slov
Romeo a Julie Shakespeare, William 364 slov
Romeo a Julie Shakespeare, William 464 slov
Romeo a Jůlie Shakespeare, William 233 slov
Romeo a Julie Shakespeare, William 1031 slov
Romeo a Julie Shakespeare, William 645 slov
Romeo a Julie Shakespeare, William 1038 slov
Romeo a Julie Shakespeare, William 305 slov
romeo a julie Shakespeare, William 161 slov
Romeo a Julie Shakespeare, William 546 slov
Romeo a Julie Shakespeare, William 695 slov
Romeo a Julie Shakespeare, William 199 slov
 
 


 
 
Referáty | Čtenářský deník | Životopisy |
Zásady zpracování cookies

© provozovatelem jsou iReferaty.cz (Progsol s.r.o.). Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.
Referáty jsou dílem dobrovolných přispivatelů (z části anonymních). Obsah a kvalita děl je rozdílná a závislá na autorovi. Spolupracujeme s Learniv.com. Zveřejňování referátů odpovídá smluvním podmínkám. Kontakt: info@ireferaty.cz
Naši partneři: WarThunder.info | Calorie-Charts.info