Hledej:
iReferáty.cz je internetová databáze referátů. Referáty, seminární práce, životopisy a čtenářský deník pro střední a základní školy.

Robinson Crusoe

Zařazeno: iReferaty.cz > Referáty > Český jazyk a Sloh > 311 > 327 > Robinson Crusoe
 
Titulek: Robinson Crusoe
Datum vložení: 18.10.2007

 

squareVClanku:
id='square-ir'
Knižní postava

Uvažoval jsem, o kom budu psát. Nakonec to vyhrál Robinson Crusoe, hlavní postava stejnojmenného románu Daniela Defoa. Jeho postava je v knize popsána v různých časových obdobích a v hodně odlišném prostředí.
V dětství se nelišil od jiných chlapců. Rodiče s ním však měli velké plány. Takto o něm autor píše: „Od útlého dětství projevoval čilého, vnímavého a zvídavého ducha. Měl i dobrou paměť, a proto jej dal otec na studia. Robinson však měl v jinošském věku mysl příliš těkavou a nestálou. Nevydržel dlouho sedět nad knihou. Učení se mu zprotivilo. Nejraději se toulal po velkém říčním přístavu“. Přes otcův odpor se stal námořníkem.
Jeho osud je znám určitě každému z nás. Mě zaujal jeho popis po ztroskotání lodi. Byl urostlé postavy, dlouhých vlasů i vousů. Jeho původní oblečení brzo dosloužilo, proto si vyrobil ze zvířecích kůží nové. Kalhoty dlouhé až ke kotníkům, aby ho chránily před dotěrnými komáry. Kabát byl bez límce. Kůži u krku pouze založil dovnitř, aby ho nedřela. Místo knoflíků udělal do okrajů kabátu dírky a do každé provlékl motouzek. V nových šatech vyhlížel jako člověk převlečený za medvěda. Na pustém ostrově vynaložil všechny síly a dovednost k tomu, aby přežil.
Po mnoha letech se vrací k domovu a už na lodi se z něho stal civilizovaný člověk. Změnil se k nepoznání: „Jeho vous byl přistřižen na bradě do špičky a pod nosem na krátký knír. Převlečen do španělského obleku, ve vysokých botách, s kordem po boku, na hlavě s širokým kloboukem s kokardou a pštrosím pérem, byl Robinson naprosto jiným člověkem“. Zůstal však i nadále pracovitým člověkem s milou povahou.
Robinson se mi líbí, protože ani ve smrtelném nebezpečí nesložil ruce v klín a bojoval o přežití. Může být vzorem i pro dnešní lidi.

Osnova:

1) Úvod
2) Povahové vlastnosti Robinsona
3) Popis jeho vzhledu a oděvu po ztroskotání
4) Proměna při návratu domů
5) ZávěrHodnocení: (hodnotilo 126 čtenářů)

Ohodnoť tento referát:

(špatný)
(horší)
(průměrný)
(lepší)
(dobrý)   Referáty na stejné téma:
Robinson Crusoe Defoe, Daniel 348 slov
Robinson Crusoe Defoe, Daniel 145 slov
Robinson Crusoe Defoe, Daniel 238 slov
Robinson Crusoe was a man that always wanted to be on the sea. But his father to
Robinson Crusoe Defoe, Daniel 1445 slov
Daniel Defoe - Robinson Crusoe Daniel Defoe se narodil asi roku 1660 – a
Robinson Crusoe Defoe, Daniel 587 slov
Robinson Crusoe Defoe, Daniel 417 slov
Robinson Crusoe Defoe, Daniel 104 slov
Robinson Crusoe Defoe, Daniel 330 slov
Robinson Crusoe Defoe, Daniel 316 slov
Robinson crusoe Defoe, Daniel 350 slov
Robinson Crusoe Defoe, Daniel 353 slov
Robinson Crusoe Defoe, Daniel 206 slov
 
 


 
 
Referáty | Čtenářský deník | Životopisy |
Zásady zpracování cookies

© provozovatelem jsou iReferaty.cz (Progsol s.r.o.). Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.
Referáty jsou dílem dobrovolných přispivatelů (z části anonymních). Obsah a kvalita děl je rozdílná a závislá na autorovi. Spolupracujeme s Learniv.com. Zveřejňování referátů odpovídá smluvním podmínkám. Kontakt: info@ireferaty.cz
Naši partneři: WarThunder.info | Calorie-Charts.info